A serdülőkor változásai már 8–13 éves korban elkezdődnek, és átlagosan 5–7 évig tartanak. Sokkal zökkenőmentesebbé tehetjük a gyerekünk számára a kamaszkor kezdetét, ha előre felkészítjük őt a várható változásokra. Fontos, hogy a gyerekek kérdéseire konkrét válaszokat adjunk. Ebben segít a YELON program videosorozata, ami tabuktól mentesen, külön-külön a lányoknak és a fiúknak megválaszolja a legfontosabb fizikai-lelki változások okát és jeleit – írta a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány közleményében.
Mint írják, a kamaszkor nem könnyű, de ha segítünk megérteni a gyerekeknek, hogy ami velük történik, teljesen normális, és mindenkivel megtörténik, akkor megkönnyíthetjük számukra a felnőtté válás útját. A szülők többsége bár azt tudja, hogy kellene, azt nem, hogyan is kezdjen hozzá. Sokaknak az is eszébe jut, milyen jó lett volna, ha neki is segít valaki; elmondja, mire számíthat a szexualitás terén, vagy kérdezhetett volna. Akad, aki szeretné, ha a gyereke másképp nőne fel, mégsem tudja, hogyan segíthetne ebben. Erre is megoldást nyújtanak a YELON program videói.
A szexről hogyan?
A szülőknek nagy a szerepe abban, hogy a gyerekünknek egészséges és pozitív lehessen a saját testéhez és a testiséghez való viszonya. A szexuális nevelés folyamata a nevelés elválaszthatatlan része, tanulható ismeret. Jó, ha tudjuk, egyáltalán nem kell tökéletesnek mutatkoznunk vagy mindent tudnunk, elég, ha őszinték és hitelesek vagyunk. Az is teljesen rendben van, ha zavarban vagyunk. Sokat segíthet a beszélgetés elindításában, ha megosztunk a gyerekünkkel egy megbízható linket, vagy ha ajándékba adunk neki egy, az ő korosztályának szóló, szexualitással foglalkozó könyvet. A felvilágosítás azonban nem egyszeri alkalom. Már egészen kicsi kortól tanítsuk arra a gyereket, hogy a saját teste felett maga rendelkezik, joga van arról dönteni, hogy mi történik a testével, hallgassuk meg, vegyük komolyan, és válaszoljunk őszintén a kérdéseire – tanácsolja a gyermekjogi alapítvány.
A legfontosabb: biztosítsuk a kamasz gyerekeket arról, hogy mindaz a változás, ami velük történik, teljesen normális. Hallgassuk meg, ha valami nyomasztja őket, és segítsünk eloszlatni az aggodalmaikat, illetve megoldani ezeket a problémákat. A kamaszkor előrehaladtával előfordulhat, hogy a gyerekeket egyre inkább kellemetlenül érinti, ha a szexualitásról próbálunk velük beszélgetni. Ez teljesen természetes, és a szülőnek el kell fogadnia, hogy egy bizonyos kor után a gyereke nem elsősorban vele fogja ezeket a kérdéseket megvitatni. Ebben az esetben a szülő feladata az, hogy megbízható források felé terelje őt – áll a közleményben.