;

Theresa May;Brexit;

- Theresa May a Brexit-tárgyalások újranyitását kéri az EU-tól

A brit parlamenti képviselőkkel is nyitott a további vitára a miniszterelnök.

Theresa May brit miniszterelnök a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételeiről tartott, a tavaly novemberi megállapodással lezárult tárgyalások újbóli megnyitását kéri az Európai Uniótól – közölte kedden a Downing Street.

May – mint a Guardian írja – a kabinetet arról tájékoztatta, hogy kész további, jogilag kötelező érvényű módosításokról is egyeztetni annak érdekében, hogy a parlament támogatását megszerezze a kilépési egyezmény számára. A következő Brexit-vita február 14-én lesz, ha a ház addig nem fogadja el a tervezetet.

A brit miniszterelnök szerint jelentős és jogilag kötelező erővel bíró változtatások szükségesek a Brexit feltételrendszeréről elért megállapodásban. May a Brexit-megállapodáshoz benyújtott módosítások alsóházi vitáját megnyitó felszólalásában kijelentette: a ház az elmúlt hetekben félreérthetetlenül kifejezésre juttatta azt a szándékát, hogy a megállapodás elfogadásának fejében módosításokat kíván az ír-északír határ újbóli fizikai ellenőrzésének elkerülését célzó tartalékmegoldás (backstop) ügyében.

Ez a mechanizmus az Európai Unióval novemberben aláírt 585 oldalas Brexit-megállapodás része, de a londoni alsóház – jórészt a tartalékmegoldással szembeni rendkívüli ellenállás miatt – két hete példátlan, 230 fős többséggel elutasította az egyezményt.

Weber: Nincs értelme a Brexit-tárgyalások újranyitásánakUgyancsak kedden Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti (EP-) frakcióvezetője és EP-választási csúcsjelöltje közölte: nincs értelme a brit EU-tagság megszűnésének feltételeiről folytatott tárgyalások újbóli megnyitásának. A bajor Keresztényszociális Unió (CSU) politikusa pártja és a testvérpárt Kereszténydemokrata Unió (CDU) közös német szövetségi parlamenti (Bundestag-) frakciójának ülése előtt tett nyilatkozatában kiemelte: a tárgyalások újranyitása azt jelentené, hogy nemcsak az ír-északír határ újbóli fizikai ellenőrzésének elkerülését célzó tartalékmegoldás ügyéről kellene tárgyalni, hanem a többi között Gibraltár kérdéséről, a brit és az EU-s állampolgárok helyzetéről, és arról is, hogy „mennyi pénzt kell fizetnie Nagy-Britanniának a kilépésért”.  „Ha valamit újranyitunk, akkor mindent újra megnyitunk” – mondta Manfred Weber. Szerinte a brit félnek inkább tiszteletben kellene tartania a Brexit feltételeiről folytatott tárgyalások eredményeként kötött megállapodást, és azt kellene rögzítenie, hogy milyen kapcsolatrendszert kíván kiépíteni az EU-val. 

A halottak száma már 65-re nőtt, 279 embernek nyoma veszett. A bányavállalat felső vezetői és mérnökei is a letartóztatottak között vannak.