A venezuelai amerikai katonai beavatkozás lehetőségét firtatja az amerikai sajtó John Bolton nemzetbiztonsági tanácsadó jegyzetfüzetében észrevett, „ötezer katonát Kolumbiába” feljegyzés nyomán.
John Bolton a Fehér Házban tartott hétfői sajtótájékoztatón a kezében tartotta sárga jegyzetfüzetét, amelynek a kihajtott oldalon volt olvasható a kézzel írt jegyzet. A feljegyzést egy újságíró látta meg, amit telefonjával le is fényképezett, és rá is kérdezett az amerikai katonai beavatkozás lehetőségére. Bolton válaszában leszögezte: az amerikai elnök "nagyon egyértelművé tette, hogy minden megoldás elképzelhető".
Megismételte vasárnapi kijelentését, mely szerint az Egyesült Államok által ideiglenes elnöknek elismert Juan Guaidó és a Venezuelában lévő amerikai diplomaták elleni bármilyen erőszakra az Egyesült Államok "jelentős mértékű választ" ad. Amerikai újságírók megkérdeztek egy külügyi tisztségviselőt is a jegyzet jelentőségéről, de a neve elhallgatását kérő tisztségviselő csupán annyit közölt: erről nincsenek információi.
Az AP amerikai hírügynökség tudósítója megkereste a Fehér Házat is, az elnöki hivatal azonban nem kívánta kommentálni az "ötezer katonáról" szóló feljegyzést.
A Venezuelával szomszédos Kolumbia külügyminisztériuma viszont közleményben reagált a feljegyzésre. Szerintük nem világos, mit jelent és milyen okból szerepelt a feljegyzés Bolton füzetében - írja az MTI.
Eközben Venezuelában csak nő a feszültség, amit Juan Guaidó, az ország magát önhatalmúlag kinevező új elnöke is fokoz: az Európai Unió, az Egyesült Államok, Brazília, Izrael támogatását is élvező Guadinó további tömegtüntetésekre biztatja a népet Maduro elnök ellen, és a venezuelai hadsereg tisztjeit, sorkatonáit is próbálja maga mellé állítani. Maduro mellett viszont a keleti típusú autokratikus államok – Oroszország, Kína, Irán és Ankara – álltak ki. A huzakodásban nem kis szerepet játszik, hogy Venezuela rendelkezik a világ legnagyobb olajkészletével, az ország belső konfliktusa így egy globális gazdaságpolitikai játszma része lett.