Néhány nappal ezelőtt Demeter Márta, az LMP női társelnöke benyújtotta pályázat az LMP európai parlamenti képviselő-jelöltségére - értesült a hvg.hu. Demeter az ötoldalas dokumentum tanúsága szerint Európa válságaira a megoldást az ökopolitikában látja, a legsürgetőbb ügyek között pedig a az emberek érdekeit előtérbe helyező uniós politika megvalósítását, valamint a klímaváltozás és az ezzel összefüggésben álló globális migráció kérdését említette.
miután tagfelvételét többször is megvétózták. Októberben aztán már a párt női társelnökévé nevezték ki, , akkor ő volt az egyetlen jelölt Szél Bernadett megüresedett helyére. Demeter később a kormány és az ahhoz hű média célpontja lett, különösen az "Orbán Flóra-ügy" idején, amely miatt a NATO parlamenti közgyűléséből is kizárták.
De nem ő az egyetlen, aki az LMP február 23-i kongresszusán arra pályázik majd, hogy - lehetőleg minél előkelőbb helyen - felkerüljön az EP-listára. A hvg.hu-nak például Vágó Gábor is megerősítette, beadta pályázatát.
Ő erős zöld kampányt vinne, az óriásvállalatokkal szemben pedig az állampolgárokra koncentrálna. Vágó az LMP alapító tagja, 2010 és 2014 között parlamenti képviselő is volt, de kiszállt a napi politikából és aktivistának állt. Most az LMP antikorrupciós szakszóvivője, legutóbb akkor hívta fel magára a figyelmet, amikor bojkottot hirdetett a „NER-t kiszolgáló” cégekkel szemben. Vágó a portálnak azt mondta, szerinte
Nos, a számok nagyjából alátámasztják ezt, a párt a tavalyi parlamenti választáson elért 7,31%-os listás eredménye óta ugyanis minden közvélemény-kutatás szerint rontott a pozícióján, olyannyira, hogy most már az 5%-os küszöb átugrása sem vehető biztosra. A Závecz Research friss, 2019 januári mérése szerint pl. az LMP a teljes népességben 3, a biztos pártválasztók között pedig 4%-on áll.
A már említett két jelöltön kívül az LMP-nél Kendernay János indulásáról tudni. Róla korábban az a hír járta, hogy a német Zöldek akár befutó helyet is adnának neki saját EP-listájukon, ám Kendernay, aki az LMP elnökségi tagja, ezt nem fogadta el.
aki tavaly ősszel ki is lépett az LMP-ből. Mint akkor fogalmazott, "az LMP az elmúlt időszakban jelentősebb politikai vita nélkül új stratégiai irányba állt, és emellett utolsó döntéseivel olyan komoly politikai kockázatot vállalt, amit nem kívánok, de jó lelkiismerettel nem is tudnék védeni a nyilvánosság előtt."
A döntés tehát a február 23-i kongresszusé, ahol várhatóan fontos napirendi pont lesz a párt éves költségvetése is. A hvg.hu birtokába került, az elnökség által megszavazott 2019-es költségvetés-tervezetben az országos elnökség politikai működésére 43 millió forintot szánnak, míg a „politikai akciók és kampány” sorban ennek az összegnek nagyjából a fele, 21 millió forint szerepel. Ez utóbbi a hírek szerint kisebb felháborodást váltott ki párton belül, volt olyan LMP-tag, aki ehhez annyit fűzött hozzá, a két szám az „ékes bizonyítéka az elnökség felelőtlenségének. (…)