Budapest;Józsefváros;hajléktalanság;

Tiltakozás a hajléktalanok kriminalizálása miatt

- Hajléktalanok költözhetnek 20 fővárosi önkormányzati bérlakásba

Váratlan dolog történt: Budapest büntetés helyett segítséget nyújt 25 nincstelennek, a szociális bérlakásokat pedig arra fogják használni, amire valóak.

Az utcán lakni már bűncselekmény Budapest VIII. kerületében, és a fideszes vezetés nemrég azt is kriminalizálta, ha valaki Józsefvárosban kocsijában húzná meg magát. A kerületben most mégis szokatlanul emberséges kezdeményezés indult el: a Fővárosi Közgyűlés arról hozott döntést, hogy

húsz józsefvárosi, fővárosi tulajdonú bérlakást hoznak lakható állapotba, hogy azokba hajléktalan emberek költözhessenek egy európai uniós és állami támogatású program révén.

25 igennel, egy tartózkodás mellett támogatta szerdai ülésén a Közgyűlés a Kőbányai úti önkormányzati bérlakások felújítását. Erre a pályázati támogatásból 35 millió forintot fordítanak.

A beruházás az "Utcáról a bérlakásba a Fővárosban" című projekt keretében történik, mely célja az utcán élők számának csökkentéséért szociális-egészségügyi szolgáltatások kialakítása. Ennek érdekében a részben munkaképes, valamennyi jövedelemmel rendelkező, tartósan utcán élő emberek részére biztonságos és hosszabban fenntartható lakhatási lehetőséget biztosít, valamint lakhatási és foglalkoztatási támogatásokat, munkaerőpiaci szolgáltatásokat nyújt.

A projekt a húsz lakásban huszonöt utcán élő, hajléktalan ember számára kínál intézményrendszeren kívül támogatott lakhatási lehetőséget, önkormányzati bérlakásban.

A lakhatási támogatás mellett komplex szakmai segítséget nyújtanak annak érdekében, hogy minél többen képesek legyenek a támogatás után is a bérlői jogviszony megtartására. A főváros a húsz lakás esetében hét évre - a projekt megvalósításának időtartamára - a BMSZKI részére bérlőkiválasztási jogot biztosít. A lakások használatáért szociális lakbért állapítanak meg.

A pályázati támogatás teljes összege mintegy 100 millió forint. A támogatás másik részét, azaz mintegy 65 millió forintot a Budapesti Módszertani és Szociális Központ és Intézményei (BMSZKI) az utcán élő hajléktalan emberek részére a hajléktalanellátó intézményrendszeren kívüli komplex segítség biztosítására, szakmai együttműködési hálózat megteremtésére fordít.

A 2017 áprilisában felfüggesztett magyarországi letelepedési kötvényekről is említést tesz az Európai Bizottság (EB) szerdán elfogadott jelentése az EU-ban működő befektetői programokról.