A köhögés olyan természetes reflex, amelynek segítségével a légutakba kerülő, nem kívánt anyagoktól megszabadulunk. Hurutos köhögés esetén ez a hörgők által termelt váladék, amelyben a gyulladást okozó baktériumok és vírusok, egyéb szennyeződések is megtalálhatók – mondta dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa.
Kutyaharapást szőrével: mire jó a köptető?
Felmerülhet, hogy miért kellene köptetőt szednünk, ha így is felköhögjük a váladékot. A szakorvos elmondása szerint a köptető, azaz hurutoldó nem a köhögési ingert fokozza, vagyis nem gyakoribb köhögésre ingerel, hanem a letapadt, esetenként sűrű váladékot hígítja, így segíti, hogy minél előbb és minél könnyebben megszabaduljunk tőle.
Köhögéscsillapító is kell?
Hurutoldót és köhögéscsillapítót soha nem szabad egyszerre bevenni, mert utóbbi gátolja a felhígított váladék távozását. Ha a hurutos köhögés az éjszakai alvást akadályozza, délután vegyük be az utolsó adag hurutoldót, majd lefekvés előtt fél-egy órával a köhögéscsillapítót.
Tea, illóolaj és páratartalom
Köptető szedésénél nagyon fontos a bőséges folyadékfogyasztás, csak így tud megfelelően hatni, ezért igyunk sokat: teát, vizet, fogyasszunk leveseket, gyümölcslevet – ajánlotta Dr. Hidvégi Edit. A gyógyteák közül a hagyma- vagy kakukkfűteát javasoltak ilyenkor, amelyeket köhögési ingert csökkentő mézzel lehet édesíteni. Az inhalálás, a párás levegő belélegzése is nyákoldó hatású. Erre a célra használjunk fiziológiás sóoldatot párologtató készüléket. A házilag készített gyógynövényes illóolajos forrázat azért veszélyes, mert a forró gőz belélegzése irritálja a nyálkahártyát és forrázásos baleset is előfordulhat. Asztmásoknak, krupposoknak kifejezetten árt a meleg pára.
Ha egyéb tünet – két-három napnál tovább tartó láz, rossz közérzet, levertség, izom- vagy ízületi fájdalom, torok- fülfájás – is jelentkezik, akkor javasolt szakembert felkeresni. Mindenképp szükséges, ha a hurutos köhögés fokozódik, nehézlégzés, fulladásérzés, mellkasi fájdalom is társul hozzá, vagy a köpet színe véres vagy sárgás-zöldes árnyalatú lesz – mondta a tüdőgyógyász.