kézilabda-vb;Ilyés Ferenc;magyar kézilabda-válogatott;

Nagy László (labdával) rutinjára is szükség lesz a sorsfordítónak ígérkezo Norvégia elleni párharc során szerda este

- Kézi-vb: A tokiói esély forog kockán Norvégia ellen

Az olimpiai selejtezőtornát jelentő 7. helyért játszhat a magyar férfi kézilabda-válogatott a vb-n, ha a szerdai mérkőzés után is megőrzi jelenlegi pozícióját a középdöntő II. csoportjában.

Lassan minden és mindenki a helyére kerül a január 10. és 27. között zajló dán-német közös rendezésű világbajnokságon. Ami magyar szempontból a legérdekesebb: szerdán eldől, hogy a nemzeti együttes versenyben maradt-e céljáért, azaz legalább a hetedik helyezésért, s vele a 2020-as tokiói olimpiáért.

A csoportkört két-két győzelemmel és döntetlennel, valamint egy vereséggel záró csapat azt már a középszakasz nyitányán, a társházigazda dánok elleni vereség után elkönyvelhette, hogy nem juthat be a legjobb négy közé, Norvégia Svédország feletti keddi sikere pedig azt jelentette, hogy a csoportharmadik hely sem elérhető a Csoknyai István, Vladan Matics kapitánykettős által felkészített gárda számára. Mire az utolsó középdöntős fordulóban Norvégia ellen pályára lép a folytatást a hatos negyedik helyéről váró válogatott, már ismert lesz a fél négykor kezdődő Tunézia–Egyiptom párharc végeredménye is, melyen ha egyiptomi siker születik, muszáj lesz pontot szerezni a magyaroknak este Norvégia ellen, máskülönben a gólkülönbség dönt a felek között az utolsó, még rájátszást érő helyről (jelenleg 12 gól a magyar előny). Mint ismert, az I. és a II. csoport 4. helyezettje a hetedik helyért játszhat, amely még éppen részvételt jelent az olimpiai kvalifikációs tornán. A magyarok két, a norvégok egy pihenőnap után várják a mindkét fél számára sorsdöntő összecsapást.

„A hangulat nagyon jó, a csapat amúgy is egységes, jó társaság, bizakodva várjuk a norvégok elleni mérkőzést. Bízunk benne hogy pontot, pontokat tudunk szerezni Norvégia ellen – kezdte a lapunknak nyilatkozó 221-szeres válogatott balátlövő, Ilyés Ferenc. – Örülünk, hogy vasárnap sikerült legyőznünk Tunéziát. Bár ez alapvető cél volt, tudjuk, hogy a kötelező mindig a legnehezebb. A két pihenőnapnak szintén mindenki nagyon örült, hiszen kisebb megszakításokkal lassan négy hete együtt vagyunk már, ez nagyon nehéz.”

A legutóbbi vb-t ezüstérmesként záró Norvégia már csak azért sem ígérkezik könnyű ellenfélnek, mert a rivális számára is van tétje a meccsnek. Az északiak az eredmények – számukra – kedvező alakulása esetén még bejuthatnak az elődöntőbe.

„Norvégia a legutóbbi világbajnokság ezüstérmese, ehhez képest szerintem most nem szerepelnek annyira jól. Nem szabad engednünk, hogy nagyon felgyorsítsák a játékot, akkor valószínűleg mi hibáznánk többet. Fontos lesz a védekezés keménysége, ott sem szabad hibáznunk, a kapusoknak pedig jól kell védeni ahhoz, hogy jó eredményt érjünk el. Ez csak úgy sikerülhet, ha nagyon feszes lesz a védelem”– folytatta érdeklődésünkre a nyerő recept ismertetését Ilyés Ferenc.

Bár még a helyosztós szereplés kivívásáért is dolgozni kell, érdemes fél szemmel figyelemmel követni az I. csoport alakulását is. Németország és Franciaország továbbjutása már eldőlt, Spanyolország, Horvátország és Brazília közül azonban bárki végezhet negyedikként "odaát", azaz lehet potenciális ellenfél a hetedik helyért vívandó helyosztón. A tavalyi Európa-bajnokságot megnyerő spanyolok és a nemzetközi kézilabdázás élmezőnyébe tartozó horvátok ellen elméletileg kevesebb esély volna az áhított pozíció megszerzésére, mint a brazilokkal szemben, de ezt talán egyelőre kár is számolgatni. 

Szerdán úgyis minden eldől.

Az utolsó játéknap programjaKözépdöntő I. csoport Brazília–Izland 15.30 Franciaország–Horvátország 18.00 Németország–Spanyolország 20.30 Az állás: 1. Németország 7 pont (105-86), 2. Franciaország 7 (113-99), 3. Spanyolország 4 (117-105), 4. Horvátország 4 (101-97), 5. Brazília 2, 6. Izland 0 II. csoport Tunézia–Egyiptom 15.30 Norvégia–Magyarország 18.00 (tv: M4 Sport) Dánia–Svédország 20.30 (tv: M4 Sport) Az állás: 1. Dánia 8 pont, 2. Svédország 6 (122-107), 3. Norvégia 6 (122-109), 4. Magyarország 3, 5. Egyiptom 1, 6. Tunézia 0

A magyar éljátékos női párosban Kristina Mladenovic oldalán bejutott az ausztrál nyílt teniszbajnokság elődöntőjébe, Fucsovics Mártonnal viszont nem folytathatja vegyes párosban.