tüntetések;

- Orbán évértékelője újabb tüntetésre adhat alkalmat

Hétfőn már csak vidéken, Pécsen folytatódott a rabszolgatörvény- és kormányellenes demonstráció, ráadásul már a hétvégén is sokkal aktívabbak voltak a fővároson kívüli tiltakozók.

– Úgy tűnik, hogy a demonstrációk eddigi szervezői, szakszervezetek és pártok egyaránt, fontosabbnak tartották a vidéki akciók, tüntetések szervezését és mozgósítását – mondta ennek kapcsán Reiner Roland, az Integrity Lab alapítója. Eközben pedig – folytatta a politológus – Budapest némiképp magára maradt. – Talán jobb lett volna a központi eseményt teljesen kihagyni és a fővárosban is helyi, kerületi tiltakozásokat szervezni – vélekedett a szakértő. Reiner egyébként optimista: hiába volt csendes Budapest, a végeredmény kedvező, várakozáson felüli számban voltak tiltakozó akciók az ország minden megyéjében, ráadásul mindenhol több párt és szakszervezet, civil szervezet közös részvételével. – Úgy tűnik, ez a tiltakozóhullám mozgósította az ellenzéki pártok vidéki, sokszor csak "alvó" tagságát is, ez pedig a legfontosabb eredmény – hangsúlyozta.

A szakértőnek felvetettük, továbbra sem látszik, hogy lenne valaki, aki a tüntetések élére állna. – A szakszervezetek és a pártok még ott vannak az események mögött, több pártnál látszott, hogy tudatosan aktivizálták a vidéki tagságot helyi akciók megszervezésére – reagált Reiner, hozzátéve: ha egy ilyen kvázi-testület koordinálja az eseményeket, az jobb is, mintha egy vagy két személyhez kötődne a tüntetés, így erősebb az együttműködési szempont. A politológus egyébként felvetette, hogy Orbán Viktor miniszterelnök februári, budapesti évértékelője jó alkalom lehet egy újabb nagy közös fővárosi tüntetésre. – Ez akkor lehet kiemelkedő, ha a szombati vidéki tüntetések résztvevőit sikerül erre a tüntetésre mozgósítani – hangsúlyozta.

Könnyen lehet, hogy a filmproducer halála után a kormányközeli csatorna is Liszkay Gábor érdekeltségébe kerül. Egy forrásunk szerint ez a sors várhat a Rádió 1-re is.