Kossuth tér;Nagy Imre-szobor;Steindl Imre Program;

- Wachsler Tamás: én döntöttem Nagy Imre szobrának elszállításáról

Utólag mindenki elégedett lesz a Steindel Imre Program vezetője szerint. Hogy Nagy Imre szobra a jövőben a Jászai téri gyorséttermet fogja-e nézni, annak alkotója, Varga Tamás szobrász dönthet.

"A 2011-es országgyűlési határozat óta világos tájékozódási pontok szerint haladunk: az egyik ilyen, hogy a tér rekonstrukciójakor az ősbűn, a szoborrombolások előtti állapotokhoz nyúlunk vissza" - nyilatkozta Wachsler Tamás, a Kossuth tér rekonstrukciójáért felelős Steindl Imre Program Zrt. vezérigazgatója a Válasz Online-nak. Wachsler egyébként maga is minimum gyanúsítható szoborrombolással a Károlyi Mihály-szobor eltávolítása, a József Attila-emlékmű áthelyezése, és újabban Nagy Imre szobrának elvitetése miatt. Ezekről úgy nyilatkozott,

szerinte "utólag visszanézve szinte mindenki elégedett", és nem lesz ez másként a Vértanúk terének esetében sem.

"Szalonképtelen emlékműveket nyilván nem állítanánk újra, de erről szó sincs" - állítja Wechsler. A Vértanúk terére egyébként éppen egy szalonképtelen emlékművet fognak visszaállítani, mely mondanivalója Horthy-rezsim kettős mércéjét tükrözi: míg a tanácsköztársaság áldozatairól megemlékezik, a fehérterror tiszti különítményei által kivégzett, lényegesen több emberről hallgat, mint arra a Nagy Imre Társaság is felhívta a figyelmet. Egy Fehér Ház nevű irredenta csoport állította, mely elnöke a megszálló román hadsereggel együttműködve buktatta meg a szociáldemokrata kormányt.  A mindössze tíz évig álló szobor sárkányverő, Hungária-nőalakos primitív szimbolikája a Szabadság téren felállított megszállási emlékműéhez fogható, művészi értéke nincs.

Wechsler elmondása szerint a Kossuth teret Kossuth Lajos, Rákóczi Ferenc, Tisza István és Andrássy Gyula szobrai űáltal akarják meghatározni, ezért kellett minden másnak mennie - még a Makovecz Imre tervezte ötvenhatos sírnak és az első Orbán-kormány által állíttatott Kovács Béla egykori kisgazda politikus mementójának is. Azzal kapcsolatban, hogy a kormánysajtó az utóbbi időben kampányt indított azért, hogy Nagy Imrét kommunista gyilkosként állítsa be, a vezérigazgató csak annyit nyilatkozott: van személyes véleménye, de nem mondja el.

Az 1945-ös állapot visszaállításáról "a 2011-ben határozó Országgyűlés, másrészt – javaslatomra – a fontos nemzeti kultuszhelyek környezete megőrzéséért felelős Kiemelt Nemzeti Emlékhely Bizottság hozta meg"

- nyilatkozott Wechsler, aki kérdésre arra is kitért, a Nagy-szobor esetében ő maga döntött az elszállítás módjáról is. Azért vitette el váratlanul, egyik napról a másikra a szobrot, mert nem akarta, hogy a munkát demonstráció akadályozza, vagy hogy "olyan képek szülessenek, amelyeken a Nagy Imre-szobor egy kötélen lóg".

A tervek szerint június 16-áig állnia kell a Jászai Mari téren, a gyorsétteremmel szemben az áthelyezett szobornak, ám a döntő szót az alkotó, Varga Tamás szobrászművész mondhatja ki, aki a Kossuth téri munkálatok vezetője szerint "sose rejtette véka alá, hogy nem szeretné az áthelyezést". Mint erről Varga nyilatkozott: egyéb eszköze nem lévén tiltakozott és érvelt a szobor helyén maradásáért, a Jászai tér például lehet jó helyszín, amennyiben a szükséges átalakítások megtörténnek.

Egy budapesti üzletközpontban sétálgatott szombaton a korrupcióért elítélt volt macedón miniszterelnök, aki menekültként lehet Magyarországon.