Olaszország;Matteo Salvini;

- Salviniék megteremtik az olasz paradicsomot

Megszavazta a római kormány a feltétel nélküli alapjövedelmet és a nyugdíjkorhatár csökkentését, azaz a kormánypártok két legfontosabb kampányígéretét csütörtök este.

"Ez a kormány tartja a szavát, megvalósítja kampányígéreteit", mondta a kormányhatározat elfogadása után Giuseppe Conte miniszterelnök a két helyettesével, az Ötcsillag Mozgalom (M5S) és a Lega elnökével, Luigi Di Maioval és Matteo Salvinivel közösen tartott sajtótájékoztatón.

A kormány a jóléti állam alapjainak letétele mellett döntött, fogalmazott Di Maio, akinek populista pártja épp az Olaszországban csak RDC-ként emlegetett (Reddito di cittadinanza) alapjövedelem ígéretével nyerte meg a választásokat. Elnevezése ellenére a 780 eurós alapjövedelem mégsem teljesen feltétel nélküli.

Összességében 18 hónapig biztosítják minden olyan magánszemélynek, aki a szegénységi küszöb alatt él, de csak akkor, ha aktívan munkát keres. Nemcsak olasz állampolgároknak jár, hanem olyan külföldieknek is, akik legalább 10 éve folyamatosan Olaszországban élnek.  Ez idő alatt az alapjövedelemben részesülök nem utasíthatják vissza a munkaügyi központ kettőnél több állásajánlatát. A második már lehet otthonától 250 km-re, a harmadik pedig bárhol Olaszország területén. A felajánlott 780 euro olasz viszonylatban tetemes, hiszen az átlagjövedelem mintegy 60 százalékát jelenti.

Az az ötlet felvetésének pillanatától igencsak kérdéses, mennyire tudja ezt biztosítani az olasz költségvetés, ugyanis tavalyi adatok szerint a 60 milliós Olaszországban 11 százalékos volt a munkanélküliség, ezen belül 7 százalékos a legalább egy éve munkanélküliek aránya, a fiatalkorúak körében pedig 32 százalék. Ez 3,5, rosszabb esetben 5,4 millió jogosultat jelenthet úgy, hogy az alapjövedelem bevezetése az olasz gazdaság strukturális gondjain segíteni nem tud és GDP növekedést nem biztosít. A rendelet szerint pillanatnyilag 1,32 millió olasz állampolgárságú háztartás és 164 ezer külföldi érintett. 

A Salvini vezette Lega számára a korengedményes nyugdíj bevezetése legalább annyira fontos, mint az ötcsillagosoknak az alapjövedelem. Az új dekrétum lehetővé teszi 42 év 10 hónap, - nők esetében egy évvel kevesebb -, járulékfizetés esetén a 62 éves nyugdíjba vonulást. (2019-től az öregségi nyugdíjkorhatár 67 év.)

A Conte-kabinet számításai szerint 355 ezer személy élhet a lehetőséggel 2019-ben, köztük 130 ezer köztisztviselő. Ettől az intézkedéstől az ifjúsági munkanélküliség csökkentését remélik. Az Európai Unióval vívott tavaly év végi költségvetési csata is elsősorban az alapjövedelem és a Lega által megígért adócsökkentések és korkedvezményes nyugdíjazás miatt folyt. Végül a 2019-es római költségvetés egy kompromisszum révén nem 2,4 hanem 2,04 százalékos államháztartási hiánycéllal számol, bár kérdéses, hogy tudja-e tartani. Bár kezdetben Róma egyetlen tizedesvesszőt sem akart módosítani a büdzsén, több mint 10 milliárd eurós korrekcióra kényszerült, mert minden felmérés azt mutatta, hogy az olaszok zöme el szeretné kerülni az uniós szankciókat.  

Fogolytársának azt mondta, olyan tettet hajt végre, amelynek híre „majd az egész világon elterjed”.