A német bevándorlási rendszer teljes felülvizsgálatát szorgalmazta Annegret Kramp-Karrenbauer, a legnagyobb német kormánypárt, a konzervatív CDU vezetője - írja a DW.com nyomán a hvg.hu. Kramp-Karrenbauer decemberben vette át a pártelnöki tisztséget Angela Merkel kancellártól, s mostani bejelentése azt jelenti, hogy a CDU szakít a Merkel által folytatott politikával.
- nyilatkozta a politikus a Welt am Sonntag vasárnapi lapnak. Kramp-Karrenbauer a külső határok védelmétől kezdve a letelepedési engedély megadásáig, illetve az érkező integrálásáig mindent végigvenne. Mint fogalmazott:
Hogy ez alatt mit ért, az nem világos. Az viszont igen, hogy a folyamat februárban, egy CDU által kezdeményezett konferencián kezdődik meg, s az egyeztetésekbe bevonják az EU határvédelmi szervezetét, a Frontexet is.
Mindez - a rendszer tényleges javításával együtt - szólhat arról, hogy a CDU az átalakításokkal kifogná a szelet a menekültellenes populista-radikális pártok, például az AfD vitorlájából. Feltűnő emellett, hogy Kramp-Karrenbauer szokatlan módon ellentmond Merkelnek, aki időpocsékolásnak nevezte annak elemezgetését, hogy mi történt 2015-ben. Ezzel a rendszeresen Merkelhez hasonlított politikus kiléphet a korábbi pártelnök árnyékából.
A hivatalosan még nem nyilvános összesítés szerint a szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatalhoz (BAMF) 185 ezer 853 menedékjogi kérelmet nyújtottak be 2018-ban, ami 16,5 százalékos csökkenés az egy évvel korábbi 222 ezer 683-hoz képest, és elmarad a krízis előtti évben, 2014-ben regisztrált 202 ezer 834-től is.
Azt írják egyúttal, hogy a menedékkérők szállásai elleni támadások száma is jelentősen csökkent tavaly. A szövetségi bűnügyi hivatal (BKA) összesítése szerint januártól december elejéig 143 támadás történt befogadóállomások ellen. Ez a szám 2017-ben 312 volt, a válság előtt, 2014-ben pedig 199. A csúcs 2015-ben volt, mikor Németországban 1031 támadást - például gyújtogatást, robbantásos merényletet - követtek el menekültek ellen. A jobboldali szélsőségesek ugyanilyen, gyilkos indulattal reagáltak a kelet-európai menekültekre is a '90-es években.