Liu Shaolin;Liu Shaoang;rövidpályás gyorskorcsolya Európa-bajnokság;

- Maguk mögé utasították Európát a Liu testvérek 1500, majd 500 méteren is

Liu Shaolin Sándor arany-, öccse, Liu Shaoang pedig ezüstérmet nyert 1500 méteren - 500 méteren éppen fordítva - a hollandiában zajló rövidpályás gyorskorcsolya Európa-bajnokság szombati napján.

A testvérpár, ahogy az elődöntőben, úgy a fináléban is tökéletesen összedolgozott a siker érdekében, és végül a 23 éves Liu Shaolin pályafutása második Eb-diadalának örülhetett a 2017-es, torinói kontinensviadalon 1000 méteren aratott győzelmét követően. A közvetlenül mögötte célba érkező 20 esztendős öccse hatodszor állhat dobogóra Eb-n: ez volt az ötödik ezüstje egy bronz mellett.

A nőknél Jászapáti Petra a kisdöntőt megnyerve nyolcadik lett.

A férfi finálé szinte ismétlése volt a magyar érdekeltségű elődöntőnek. A Liu fivérek folyamatosan az első három hely valamelyikén korcsolyáztak, ezúttal az izraeli Vladislav Bykanov próbált rendre közéjük ékelődni, vagy éppen az élre törni, de a két magyar mindig azonnal reagált, s valamelyikük visszavette a vezetést. Alig több mint öt kör volt hátra, amikor Liu Shaolin állt az első helyre, rögtön ezután öccse is megelőzte Bykanovot, s innentől erős tempót diktálva nem adtak lehetőséget az előzésre. Így csupán a bronzéremért folyt a küzdelem mögöttük, ezt végül az orosz Szemjon Jelisztratov szerezte meg.

Liu Shaoang győzött 500 méteren, Liu Shaolin másodikLiu Shaoang megnyerte pályafutása első Európa-bajnoki címét, mivel az 500 méter fináléjában a leggyorsabbnak bizonyult A második arannyal biztossá vált, hogy ez lesz minden idők legjobb magyar Eb-szereplése, az eddigi csúcsot a 2017-es, torinói viadal jelentette egy arany- és öt ezüstéremmel, míg Dordrechtben már két-két arany- és ezüst a termés. "Nagyon elégedett vagyok mindkét távval. Nincs annál jobb érzés, mint együtt állni a testvéremmel a dobogón" - összegzett a tőle megszokott tömörséggel Liu Shaoang. 

A női kisdöntőben Jászapáti Petra és Bácskai Sára Luca próbálta irányítani a futamot, a táv második felében előbbi korcsolyázott az élen, utóbbi közvetlenül mögötte. A hajrában az orosz Jekatyerina Jefremenkova és a hazai szurkolók biztatását élvező holland Yara van Kerkhof próbálta megtörni a magyar hegemóniát, s előbbi annak ellenére az első helyig küzdötte magát, hogy a tavaly ebben a számban bronzérmes Bácskai bezárt elé, amikor előzni próbált. Végül Jászapáti másodikként, Bácskai negyedikként ért célba, de videózás után a futamgyőztes Jefremenkovát és Bácskait is kizárták, így a 20 éves szegedi versenyző lett a kisdöntő győztese, egyúttal az 1500 méter nyolcadik helyezettje. Bácskai összesítésben 14., míg a pénteki selejtezőben búcsúzott, mindössze 16 esztendős Somogyi Barbara 29. lett.

A női fináléban a hazai közönség kedvence, az 1000 méteren olimpiai bajnok Suzanne Schulting győzött a világ- és Európa-bajnok brit Elise Christie-t és a háromszoros kontinensbajnok orosz Szofija Proszvirnovát megelőzve. Érdekesség, hogy Liu Shaolin korábbi barátnője, Christie a futam előtti bemutatásnál a magyar klasszis védjegyévé vált mozdulatsort mutatta be, azaz végigsimította a szemöldökét, majd ezt követően a hüvelykujját lefelé tartva jelezte neheztelését.

Eredmények:

férfi 1500 m, Európa-bajnok:     

Liu Shaolin Sándor 2:13.579 perc

2. Liu Shaoang 2:13.665

3. Szemjon Jelisztratov (Oroszország) 2:13.740

női 1500 m, Európa-bajnok:     

Suzanne Schulting (Hollandia) 2:29.181 perc

2. Elise Christie (Nagy-Britannia) 2:29.416

3. Szofija Proszvirnova (Oroszország) 2:29.706

...8. Jászapáti Petra

...14. Bácskai Sára Luca

...29. Somogyi Barbara

"Tekintettel arra, hogy a szeptemberi közleményünk kiváltó okai mit sem változtak, az akkor megfogalmazott álláspontunk továbbra is érvényben van" - közölte a Facebookon a két teniszező.