Orbán Viktor;1956;Dózsa László;Pruck Pál;

- Orbán Viktor válaszolt is meg nem is Dózsa Lászlóval kapcsolatban

„A tudomány sajátossága, hogy későbbi kutatások eredményei új, más megvilágításba helyezhetik a múlt egyes történéseit" - reagált a miniszterelnök arra, még mindig '56-os hősnek tartja-e Dózsát.

A csütörtöki, Orbán Viktor által tartott Kormányinfón az újságírók csak korlátozott számú kérdést tehettek fel, így sokakban még jócskán maradtak kérdőjelek. A 444.hu munkatársa például azt akarta volna még megtudni, a miniszterelnök vajon még most is Nagy Imrével és Mindszenty Józseffel egy mondatban említhető '56-os hősnek tartja-e Dózsa Lászlót azok után, hogy már a bíróság is kimondta, nem ő van az elhíresült, cikkünkben is szereplő fotón, hanem Pruck Pál.

Orbán még a 2017. október 23-i ünnepi beszédében említette Dózsa László rendezőt Nagy Imrével és Mindszenty Józseffel egy mondatban az '56-os hősök között. Azóta viszont szakértők is azt mondták, és a bíróság is úgy ítélte meg, hogy Dózsa valótlanságot állított, amikor azt mondta, ő látható az amerikai Life magazin híres felvételen, ezzel megdőlt az egyetlen bizonyítéka az 56-os szerepére. Schmidt Máriáék – akiknek bocsánatot kellett kérniük a Pruck családtól – végül eltüntettek minden nyomot.

A kérdést a portál végül jobb híján Havasi Bertalannak, a miniszterelnök sajtófőnökének küldte el, aki úgy válaszolt: 

„A tudomány – mindenki, így a miniszterelnök által is figyelembe veendő – sajátossága, hogy későbbi kutatások eredményei új, más megvilágításba helyezhetik a múlt egyes történéseit.”

Mindez kicsit a Mátyás király és az okos lány meséjéből ismert "hozott is ajándékot meg nem is" mondásra emlékeztet, hiszen bár Orbán nem jelentette ki egyértelműen, hogy Dózsa többé nem hős a szemében (hiszen az a korábbi hibák túlzottan egyértelmű beismerés lenne, Schmidt Máriáék számára pedig nem kis arcvesztéssel járna), de azért a sorokból kiolvasható, hogy ma már másként vélekedik róla.

A 2015 szeptemberi röszkei tömegzavargás résztvevőjeként terrorcselekmény miatt először 10, majd 7, végül pedig 5 évre ítélt szír férfi január 19-én elhagyhatja a tiszalöki börtönt, ezután kitoloncolják.