Az Európai Parlament január végi brüsszeli mini-plenáris ülésén tárgyalhat a magyarországi helyzetről — döntött az EP vezető grémiuma, az Elnökök Értekezlete (házbizottsága) csütörtökön. A Zöldek frakciója által kezdeményezett eszmecsere megtartását a testületnek a következő ülésén még jóvá kell hagynia.
“A magyarországi helyzet napról-napra romlik” — indokolta sajtóközleményében Judith Sargentini EP-képviselő a vita szükségességét. Szerinte az EU-tagállamok fittyet hánynak a parlament felszólítására, hogy lépjenek fel az európai értékeket nyilvánvalóan megsértő magyar kormánnyal szemben, és tétlenségük csak felbátorítja Orbánt.
Mint beszámoltunk róla, az EP konzervatív és szélsőjobboldali többsége nem támogatta, hogy a magyarországi vitát a jövő heti strasbourgi plenáris ülés napirendjére tűzzék. A házbizottság csütörtöki ülésén az Európai Néppárt (EPP) már nem emelt kifogást a téma január végi megtárgyalása ellen. A frakcióvezetés ezzel a taktikai húzással próbálta megakadályozni, hogy a vita mellett még parlamenti állásfoglalás is készüljön — magyarázta a döntést lapunknak a néppárti szóvivő.
A Judith Sargentinit és a magyar ellenzéket támadó angol nyelvű blogbejegyzését fizetett hirdetésként terjeszti a Twitteren Kovács Zoltán nemzetközi kapcsolatokért felelős államtitkár, volt kormányszóvivő.
- írja Kovács a tweetjében, amely alatt ott olvasható a “Promoted" szó, ami azt jelzi, hogy a posztot fizetett hirdetésként próbálja eljuttatni a közösségi média minél szélesebb közönségéhez. Információink szerint főként hollandiai és belgiumi twitterezők jelezték, hogy a magyar államtitkár bejegyzése többször fel-felbukkan az oldalukon.
A volt kormányszóvivő a hétfői brüsszeli tüntetés után tette közzé a véleményét. Eszerint a demonstráció nem a Munka törvénykönyvének módosításáról, nem a magyar igazságügyi reformról, nem a jogállamiságról és nem is a demokráciáról szól, hanem a Soros-hálózat műve.