A dokumentumban felidézték, hogy az MTA kutatóintézeteinek működési költségét átcsoportosították az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) keretébe, és az MTA vezetése és az ITM minisztere, Palkovics László közötti tárgyalások során mindeddig nem vált világossá, hogy milyen konkrét célok érdekében történt az átcsoportosítás.
2018. decemberében kiderült, hogy az ITM-hez átcsoportosított költségvetésből Palkovics döntése alapján az MTA kutatóintézetei csak a 2019-es év első negyedévére szükséges alapfinanszírozást kapják meg.
„Ráadásul az ITM ezt a támogatást is csak részlegesen, csakis a munkabéreket fedező részben biztosítja, a dologi költségeket az intézeteknek meglévő (?) tartalékaikból lenne szükséges fedezni. Így az intézetek működése bizonytalanná válik, gyakorlatilag ellehetetlenül. Szakértői vélemények szerint, még ha az MTA saját hatáskörben esetleg képes is lenne megoldani az innovációs miniszter által visszatartott támogatás átmeneti pótlását, ez jogilag aggályos és a felelősséget az MTA vezetésére, illetve az intézeti vezetőkre terheli” – olvasható a nyilatkozatban.
Az MTA kutatói által alapított 65 tagú szervezet hangsúlyozta, hogy ezek a tényezők – elsősorban az intézeti szerkezet és a működés finanszírozásának bizonytalan helyzete – az MTA intézeteiben folyó kutatómunkára máris súlyosan negatív hatást gyakorolnak, a kutatók elbizonytalanodását és elvándorlását idézik elő. Ezért – mint írták – a Stádium 28 Kör tagjai az ITM vezetése által kialakított helyzetet