;

per;műkincsek;képek;Herzog;

Cranach - Az angyal híradása Joachimnak és El Greco - Krisztus az Olajfák hegyén

- Magyar intézményeket még perelhetnek Herzog örökösei

A magyar állam nem lesz továbbra alperes az Egyesült Államokban folyó Herzog-perben. Ami az MTI híradásából kimaradt: a magyar múzeumok − valamint a Műegyetem − továbbra is perelhetők.

Nem folytatható le a Herzog-örökösöknek a magyar állam ellen indított pere az Egyesült Államokban az amerikai legfelsőbb bíróság döntése szerint – adta hírül a távirati iroda az AP hétfői híradására hivatkozva. Az amerikai hírügynökség ugyanakkor a cikkében emlékeztetett: báró Herzog Mór Lipót családja továbbra is folytathat pert három magyar múzeum (a Magyar Nemzeti Galéria, a Szépművészeti és az Iparművészeti Múzeum), valamint egy egyetem (a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem) ellen – ez a távirati iroda beszámolójából kimaradt. A Szépművészeti Múzeum részéről a Népszavának azt jelezték: nem tudnak arról, hogy a Herzog-örökösök pert kezdeményeztek az intézmény ellen. A periratokból viszont kiderül: a magyar intézmények is alperesek 2010 júliusa óta, a jogi képviseletüket a magyar államot is védő Nixon Peabody ügyvédi iroda munkatársai látják el.

Az Európa-hírű műgyűjtő, Herzog Mór Lipót kollekcióját fénykorában mintegy 2500 műtárgy gazdagította. Vagyonát három gyermeke, Erzsébet, István, valamint az 1943-ban munkaszolgálatosként elhunyt András örökölte. István védett házban élte túl a vészkorszakot, vagyonát felesége, Kiss Ilonára íratva, magát gyengeelméjűnek tettetve, gondnokság alá helyeztetve. Erzsébet 1944-ben hagyhatta el az országot. A világháború után a Magyarországon maradt, illetve a részben visszakerült festményekből András volt felesége, valamint István válófélben lévő felesége állítólag többet külföldre csempészett illegálisan, erre való hivatkozással a teljes vagyonukat elkobozta a magyar állam 1950-ben – megkérdőjelezhető módon büntetve ezzel Herzog Istvánt, valamint András akkor kiskorú gyermekét, akivel szemben a csempészés vádja aligha állta volna meg a helyét. (Az Artmagazin ugyanakkor tizenöt évvel ezelőtt közzétett egy dokumentumot, miszerint Herzog András volt felesége hivatalos engedéllyel rendelkezve vitt külföldre egy Gaugin-csendéletet.) Herzog Erzsébet festményeit többek között a Szépművészeti Múzeum őrizte letétként −1954-ben kerültek állami tulajdonba, mondván, Erzsébet nem tért vissza az országba.

Erzsébetet később az 1973-ban életbe lépett magyar–amerikai vagyonjogi megállapodás keretében 210 ezer dollárral − a vagyona valós értékének a töredékével − kártalanították. A rendszerváltás után kezdett tárgyalásokat a magyar kormánnyal a vagyona egy részének a visszaadásáról: 1992-ben bekövetkezett haláláig hat – művészettörténeti szempontból kevésbé jelentős – festményt, valamint egy faszobrot kapott vissza. Erőfeszítéseit lánya, Martha Nierenberg folytatta más Herzog-örökösök részvételével a magyar bíróságokon: az örökösök a Fővárosi Bíróságon 2000-ben első fokon pert is nyertek – a tíz perelt műalkotás közül Munkácsy Mihály Krisztus mellképe című festményét jelképesen visszaadták az örökösöknek. (A mű a Magyar Nemzeti Galériában maradt letétben.) A magyar állam fellebbezett, végül a Fővárosi Ítélőtábla 2008-ban jogerősen elutasította az örökösök keresetét, részben az említett vagyonjogi egyezményre hivatkozva. Utóbb – ahogy azt az Egyesült Államok volt budapesti nagykövete, David Blinken is megerősítette − napfényre került: 1997-ben Martha Nierenberg megállapodott a magyar kormánnyal, hogy az állam a Herzog-gyűjteményből mintegy tucatnyi festményt visszaszolgáltat, ám végül egyik magyar kormány sem tartotta magát a megállapodáshoz.

Herzog Erzsébet unokája, David L. De Csepel, valamint Angela Maria Herzog és Julia Alice Herzog 2010 nyarán már 44 műtárgyért indított pert mintegy 100 millió dollár perértékben Washington D.C. Columbia kerületi bíróságán – a perelt műtárgyak között vannak Anthonis van Dyck, Id. Lucas Cranach, Gustave Courbet, El Greco, Francisco de Zurbarán, Munkácsy Mihály és Ferenczy Károly művei is. 2011-ben 11 műalkotás kapcsán a bíróság előzetesen megállapította a magyar állam tulajdonjogát, míg 2016-ban kijelentette: a műalkotások ellenérték nélkül lettek elvéve, a kártérítési igény megalapozott. 2016 nyarán az akkori kancelláriaminiszter, Lázár János elárulta: 2014-ben külön mandátumot kapott Orbán Viktortól, hogy mérlegelje, szükséges-e peren kívül egyezkedni a Herzog-örökösökkel, de az informális megbeszélések nem vezettek eredményre.

A legfelsőbb bírósági most megszületett döntése valójában megerősítette az amerikai fellebbviteli bíróság 2017 nyarán megszületett ítéletét, amely szerint a magyar állam nem szerepelhet alperesként a Herzog-örökség ügyében. Ugyanakkor a korábbi ítélet megállapította: az érintett három magyar múzeum, valamint az egyetem közvetlenül perelhető az Egyesült Államokban.   

Gyanús eredetű képek SvájcbanA berni Szépművészeti Múzeum újabb képeinek eredete kapcsán merült fel gyanú, miután egy irat szerint adományozójuk, a köztiszteletben álló Georges Keller műkereskedő kapcsolatban állt egy francia kollégájával, aki a náci megszállás idején németekkel kereskedett – írta az MTI. Az 1981-ben elhunyt Georges Keller 116 művet – többek között Paul Cézanne, Henri Matisse, Amedeo Modigliani, Pablo Picasso, Pierre-Auguste Renoir, Salvador Dalí és Chaim Soutine alkotásait – adományozta a múzeumnak. A svájci közszolgálati televízió, az SRF valójában már múlt év szeptemberében hírt adott arról, hogy e 116 mű közül 80-nak az eredete gyanús. Az pedig már korábban is ismert volt, hogy a francia-svájci-brazil műgyűjtő, Keller évtizedekig, a második világháború alatt is üzleti kapcsolatban állt Étienne Bignou párizsi műkereskedővel, aki 1945 után bíróság elé is került náci kollaboránsként. Bignou többek között egy „árjásított” párizsi galériát is vezetett, míg Keller New York-ban, mintegy Bignou alvállalkozójaként nyitott galériát. A berni múzeum háromezer festményt, szobrot, harmincezer kéziratot és nyomatot őriz, egyes feltételezések szerint az 1933 és 1945 között szerzett műkincseinek mintegy negyven százaléka származhat rabolt vagonból. Annyi bizonyos: a berni Szépművészeti az elmúlt időszakban azzal került a hírekbe, hogy a 2014-ben elhunyt Cornelius Gurlitt a mintegy 1500 művet magába foglaló, kétes eredetű gyűjteményét e múzeumra hagyta. A kollekcióból eddig mindössze hat műtárgyról sikerült kétséget kizárón bebizonyítani, hogy rabolt vagyon a náci időkből. Egy képet, a francia Thomas Couture Fiatal ülő nő című portréját éppen tegnap adták vissza jogos tulajdonosának a Gurlitt-gyűjteményből. 

Igazi különlegességgel és egyben közép-európai premierrel nyitja meg 2019-es rendezvénysorozatát február 28-án a Műcsarnokban Magyarország legnagyobb fotográfiai eseménye, a Budapest Fotófesztivál.