Habár a hulladékszállítás hazai problémáira leginkább az Észak-Kelet Pest és Nógrád megyei Zöld Híd BIGG Nkft. novemberi kálváriája figyelmeztetett, a - zömmel név nélkül nyilatkozó - szakértők egyetértenek abban, hogy szinte az egész ágazat a tönk szélén áll. Igaz, a kormánypropaganda ezt tagadja, hisz ma úgymond sehol sincs utcán a szemét. Kétségtelen: a problémák nagyságrendjének felméréséhez kissé be kell kukkantani a szőnyeg alá. A Zöld Híd területén például ma már a katasztrófavédelem irányítja a begyűjtést és állja a cechet, a Fidesz pedig némi politikai habverés után saját emberét ültette a cég tulajdonosának élére.
A hulladékdíjak beszedését és visszaosztását elvben három éve végző, állami NHKV Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. honlapján jelenleg 28 hulladékszállító közszolgáltatót sorol fel. Ezek legutolsó elérhető, 2017-es mérlege zömmel rendkívül sanyarú anyagi helyzetről tanúskodik. Igaz, a gondokat még ezeken belül is sikerült elbújtatni. A társaságok eredménye – néhány kivételtől eltekintve – ugyanis vállalható, azaz nulla körüli. (Már csak azért is, hisz cégformájuk szerint nonprofit működésűek.) Ám a saját tőke – vagyis az az összeg, amit nem terhel visszafizetési kötelezettség - jellemzően csupán a hitelállomány töredéke. A pénzügyi elemzők már azt egészségtelennek tekintik, ha a hitelállomány magasabb a saját tőkénél. A 28 közszolgáltatóból ez a tavalyelőtti állapot alapján 24-re volt elmondható. Összesített hitelállományuk közel ötvenmilliárd forint.
Eszerint a leginkább sanyarú helyzetű a Veszprém, Ajka, Balatonfüred, Balatonalmádi, Tapolca és Pápa társaságai tulajdonában lévő ÉBH Észak-Balatoni Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. Itt a saját tőke mínusz félmilliárd, míg a kötelezettségek több mint kétmilliárdra rúgnak. A tartozásból közel egymilliárd az OTP faktorral szemben állt fenn, de tartottak nyilván tulajdonosi kölcsönt is. Jelentésükben többször is utalnak arra, hogy az NHKV-tól az általuk igényeltnél kevesebb forrást kaptak. Az anyag a törvényes állapot helyreállítása végett maga is a korábbiakon túli tulajdonosi tőkerendezést sürget. Erre a kimutatást csak korlátozó véleménnyel ellátó könyvvizsgáló is figyelmeztet, a vállalkozás folytatási képességével kapcsolatos jelentős kétségeit hangoztatva. A veszprémi ÉBH gondjaira legutóbb a királyszentistváni lerakóból áradó orrfacsaró bűzről szóló tudósítások utaltak.
Kevés büszkeségre ad okot a Miskolc, Bodrogkeresztúr és Kazincbarcika jegyezte BMH Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Hulladékgazdálkodási Közszolgáltató kimutatása is. Itt a mínusz 11 milliós saját tőke mellett közel háromszázmilliós a tartozásállomány. A kötelezettség rövid lejáratú, zömmel a tulajdonosokkal szembeni kifizetetlen számla. A könyvvizsgáló szintén tőkerendezési kötelezettségre figyelmeztet.
A nagyobbak közül a legsanyarúbb a békéscsabai központú, több mint 3 milliárdos forgalmú Dareh Bázis Nzrt. Itt a kétmilliárdos kötelezettségállományhoz ötmilliós saját tőke társul. A szűkszavú beszámoló tanúsága szerint a legnagyobb tartozás itt is az OTP faktorral szemben állt fenn. Nem áll sokkal jobban a Debreceni Hulladék Közszolgálató Nkft. sem, amelynek több mint kétmilliárdos tartozásához 24 milliós saját tőke párosul. A kötelezettség szinte kizárólag „szállítói”, vagyis kifizetetlen számla. Hasonlóképp a sereghajtók közé tartozik a második legnagyobb, közel hatmilliárdos árbevételű, polgárdi központú Vertikál Közszolgáltató Nzrt. is, közel százmilliós saját tőke mellett 2,6 milliárd körüli kötelezettséggel. Ennek jó része rövid távú és a K&H Bank szemben állt fenn, bár a jelzálog 2022-ben jár le. A hulladékszállítás botrányos leállításáról elhíresült Zöld Híd BIGG tőkearánya szintén cudar képet mutat, bár eme összevetés szerint közel tucatnyi cégnél mégis kedvezőbb.
A legnagyobb települési hulladékszállítók egy része ugyanakkor a jelek szerint jobban el van eresztve. Így, bár hivatalosan szintén inkább egészségtelennek számít, a többiekhez képest viszonylag mégis szépen fest az öt-ötmilliárdos árbevételű, nyíregyházi központú Észak-Alföldi Környezetgazdálkodási Nkft. és a vaskúti FBH-NP Közszolgáltató Nkft. tőkearánya is. Kifejezetten egészségesnek mondható ugyanakkor a kaposvári és szegedi hulladékgazdálkodási, illetve a Kecskeméti Városgazdasági Nkft. tőke- illetve tartozásaránya. A legjobban pedig a legnagyobb, a Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) áll. A közel negyvenmilliárdos bevétel mellett a hitelállomány itt csak a harmincmilliárdnyi saját tőke harmadára rúg.