Keddtől hivatalosan sem tagja már az ENSZ oktatási, kulturális és tudományos ügyekkel foglalkozó szervezetének, azaz az UNESCO-nak az USA és Izrael. Ez a szervezet foglalkozik többek között a Világörökség cím adományázásával – írja a 444.hu, a Jerusalem Post értesülését idézve.
A két ország már 2011-ben felfüggesztette a tagdíj fizetését a szervezetnek, miután az UNESCO teljes jogú tagként felvette Palesztinát, és egyes jeruzsálemi műemlékeket Palesztina állam részeként regisztrált - 2013-ban a befizetetlen tagdíjak miatt már a szavazati jogukat is elvesztették, mivel Izrael 8,5 millió dollár, az USA pedig 617 millió dollár befizetésével maradt el.
2017-ben a két ország jelezte, ha 2018 végéig nem vonja vissza az UNESCO a kifogásolt döntéseket, akkor kilépnek, ami most meg is történt. Az izraeli kormány – Amerika teljes támogatásával – például azt kifogásolta, hogy az ENSZ szervezete védett palesztin övezetként kategorizálta Hebron óvárosát, és a pátriárkák sírhelyét, amely felett jelenleg egy mecset áll.