kilakoltatás;családok éve;

- Kilakoltatás: a családok évében szakítottak el gyerekeket szüleiktől

Az elmúlt években közel 10 ezer család került az utcára kilakoltatások során, legalább nyolc gyerek pedig gyámügyi felügyelet alá is került otthona elvesztése miatt.

Három év alatt legalább 10 ezer család veszítette el otthonát a kilakoltatások miatt, a legtöbbet 3600 családot 2017-ben költöztették ki otthonából, írja a 24.hu.

A hírportál annak is utána járt, hogy hány famíliát érintett még ennél is drasztikusabb módon – a gyermekfelügyeleti jog elvesztésével – a kilakoltatás; a gyámhatóságnak ugyanis kötelessége kiemelni és máshol elhelyezni a biztos fedél nélkül maradt gyerekeket.

Mint írják, sem a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar, sem a szociális és családügyekért felelős Emmi nem tartja nyilván, hogy hány gyermek került kilakoltatás miatt állami gondozásba, de a megyei kormányhivatalok kérésükre adtak ki erről adatokat.

 

Az összesítés szerint a fővárost leszámítva az elmúlt két évben 8 gyerek került gyámhivatali gondozásba kilakoltatás miatt, közülük 4 kiskorút a családok évében emeltek ki a családjából.

A gyámhivatali beavatkozások

• Borsod,

• Pest,

• Somogy,

• Szabolcs-Szatmár-Bereg és

• Zala megyében

történtek.

A fővárost  azért kellett „leszámítani”, mert a budapesti hivatal azt közölte, nem rendelkezik a kért információkkal. Ez pedig azért lett volna fontos, mert messze Budapesten történik a legtöbb végrehajtás és kilakoltatás. A lap a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz fordult a fővárosi adatok visszatartása miatt.

A hírportál arra is emlékeztet, hogy 

az év elején a fideszes többség leszavazta azt a javaslatot, amely megtiltotta volna a gyermekes családok elhelyezés nélküli kilakoltatását,

és ami önkormányzati kötelezettséggé tette volna a kilakoltatással fenyegetett családok elhelyezését.

Szajkó Marika ritka izomsorvadásos betegségben szenved, de a helyi közösségnek ő jelenti a kapaszkodót.