Három év alatt legalább 10 ezer család veszítette el otthonát a kilakoltatások miatt, a legtöbbet 3600 családot 2017-ben költöztették ki otthonából, írja a 24.hu.
A hírportál annak is utána járt, hogy hány famíliát érintett még ennél is drasztikusabb módon – a gyermekfelügyeleti jog elvesztésével – a kilakoltatás; a gyámhatóságnak ugyanis kötelessége kiemelni és máshol elhelyezni a biztos fedél nélkül maradt gyerekeket.
Mint írják, sem a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar, sem a szociális és családügyekért felelős Emmi nem tartja nyilván, hogy hány gyermek került kilakoltatás miatt állami gondozásba, de a megyei kormányhivatalok kérésükre adtak ki erről adatokat.
Az összesítés szerint a fővárost leszámítva az elmúlt két évben 8 gyerek került gyámhivatali gondozásba kilakoltatás miatt, közülük 4 kiskorút a családok évében emeltek ki a családjából.
A gyámhivatali beavatkozások
• Borsod,
• Pest,
• Somogy,
• Szabolcs-Szatmár-Bereg és
• Zala megyében
történtek.
A fővárost azért kellett „leszámítani”, mert a budapesti hivatal azt közölte, nem rendelkezik a kért információkkal. Ez pedig azért lett volna fontos, mert messze Budapesten történik a legtöbb végrehajtás és kilakoltatás. A lap a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz fordult a fővárosi adatok visszatartása miatt.
A hírportál arra is emlékeztet, hogy
és ami önkormányzati kötelezettséggé tette volna a kilakoltatással fenyegetett családok elhelyezését.