A december és különösen az elmúlt napok tőzsdei zuhanásai után már-már az 1929-1930-as világválságot idéző vérfürdőt emlegetnek pénzügyi elemzők. Szerda este – némi emelkedés után – újfent esésbe fordultak az amerikai indexek.
A nyár vége óta közel 20 százalékot esett a legnagyobb amerikai vállalatok árfolyamait tükröző S&P 500-as mutató.
Ez 20 hónapos mélypont – hívja fel a figyelmet az Index. Mások a 2008-ban kezdődő válságra emlékeztetnek. Igaz, a mutató még mindig 60 százalékkal magasabb, mint a válság előtti csúcsponton és négyszerese a 2009 márciusi mélypontnak. A kínai, a londoni, a frankfurti, a párizsi és a tokiói pénzpiacokon is hasonló a helyzet, bár az esés mértéke változó.
A tel-avivi tőzsde vasárnap 5 százalékot esett. Az október óta eső olajárak úgyszintén egyre olcsóbbak. A fejlemények azért meglepőek, mert a világgazdaság helyzete cseppet se ad okot a borúlátásra. Igaz, a kilátások már kevésbé biztatóak. Bár a BUX-ot egyelőre kevéssé érintette a nemzetközi pánik, elemzők szerint a feltörekvő piacok is sérülékenyek.
A hétfői további, mintegy három százalékos értékvesztés után Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke szintén megszólalt, mindenkit amerikai részvényvásárlásra biztatva. Igaz, elemzők szerint ez inkább ellenkező hatást ért el: kedden újfent lefordultak a mutatók.