Hatályát veszti a magyarországi földművesek napelemes fejlesztéseiről szóló tavaly december 29-i kormányhatározat – derül ki a kabinet december 18-i, egymondatos intézkedéséből. Az elsősorban Lázár János egykori kancelláriaminiszterhez kötődő kezdeményezés támogatta földművesek és mezőgazdasági cégek legalább 600 darab, összesen 300 – egyenként tehát fél-fél -megawattos (MW) napelemtelep telepítésének ötletét. A most eltörölt határozat ennek érdekében 8 milliárd forint elkülönítésére kérte fel a Pénzügyminisztérium-előd nemzetgazdasági tárcát. Emellett a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarát százmillió forint fejében az ötlet koordinációjával bízták meg.
A gondolat Lázár János tavaly év végi szavai szerint szintén a kamarában szökkent szárba. Az elkülönített összegek sorsa nem ismert; mindazonáltal tájékoztatóin az egykori tárcavezető vissza nem térítendő támogatás helyett kedvezményes hiteltámogatást említett. Mi több, ez év elején a kívánatos számot már 3 ezerre növelte és ennek érdekében kétségkívül könnyítették a hálózati csatlakozás szabályait. Forrásaink szerint az agrárkamara azóta elvégzett egy igényfelmérést, amin többszörös túljelentkezést tapasztalt. Ám Lázár János leváltásával a téma csendben elült.
A kormányzati felvetés kevéssé illeszkedett a napelemberuházások üzleti-jogi környezetéhez – vélekedett megkeresésünkre Kiss Ernő, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség elnöke. Nem bizonyult életszerűnek, hogy a földművesek egy körülbelül egymillió forint értékű földterületen felhúzzanak egy 150-200 millió forintos, komoly műszaki-kereskedelmi hozzáértést igénylő erőművet. Ráadásul ha egy ilyen beruházást kedvezményes hitelből vagy vissza nem térítendő támogatásból valósítanak meg, az így nyert anyagi előnnyel csökken az általuk termelt áram kiemelten magas, garantált átvételi ára. (Pedig Lázár János még arra utalt, hogy mindkét kedvezményt igyekeznek fenntartani.) Ez alapján a földművesek körének nem bizonyult megtérülőnek az elképzelés. Ugyanakkor az adott keretfeltételek továbbra is vonzzák a napelemekre szakosodott befektetőket. Így se az agrárnapelemprogram felvetése, se megvalósításának elmaradása nem befolyásolja érdemben a hazai napelemágazat fejlődését – fogalmazott Kiss Ernő.