;

Tour de France;Geraint Thomas;

A DIADALÍV FÉNYÉBEN - Thomas (elöl) mindenkit meglepett a győzelmével

- Az év meglepetésembere

Geraint Thomast a BBC az év sportolójának választotta, a 32 éves kerékpáros pedig valóban rászolgált a díjra.

Anyagilag igencsak jól jártak azok, akik Geraint Thomas Tour de France-győzelmére fogadtak. No, annyira nem jól, mint akik 2016-ban a Leicester City bajnoki címére tippeltek (5000-szeres pénzt is be lehetett zsebelni), ám ahhoz hasonló nem is történik minden évben.

Thomas sikerére a versenyt megelőző hónapokban akár 66-szoros pénzt is kínáltak, de a későbbiekben sem ment 10-szeres összeg alá. Már csak azért sem, mert az idei Tour de France-t megelőzően háromhetes versenyen két 15. helyezés volt a legjobbja.

A 32 éves brit versenyző karrierje korai szakaszában a pályakerékpárosok között olimpiai bajnok lett, majd országúton is elkezdte szárnyait bontogatni. Elsősorban egynapos és egyhetes viadalokon ért el jelentősebb eredményeket. Az idei versenynek is, csakúgy, mint a korábbi években Chris Froome segítőjeként vágott neki, azonban az élet úgy hozta, hogy a három hét során mindenkinél erősebbnek bizonyult.

A brit közszolgálati műsorszolgáltató, a BBC vasárnap őt választotta az év sportolójának (a Forma-1-es világbajnok Lewis Hamilton és az angol labdarúgó-válogatott kapitánya, Harry Kane végzett a második, illetve harmadik helyen), a díjátadón pedig a Tour de France szervezőitől átvette a győztesnek járó trófea másolatát, miután az eredetit ellopták egy kiállításról.

„Szeretném újra megnyerni a Tour de France-t. Minden év más, de én folyamatosan fejlődöm, hiába vagyok már 32 éves. Maximálisan motivált és elszánt vagyok, ellentétben Bradley Wigginsszel, aki, miután megnyerte a versenyt, egy kicsit már leeresztett. Én azonban továbbra is éhes vagyok a győzelemre”– nyilatkozta Thomas a közelmúltban megjelent önéletrajzi könyvének bemutatóját követően.

A könyvben számos kulisszatitkot megosztott arról, hogy miként érte el pályafutása legnagyobb sikerét, mindezt pedig úgy, hogy csapata sokáig nem őt, hanem a négyszeres Tour-győztes Froome-ot favorizálta. Thomas a könyvében leírtak szerint éléken emlékszik arra, hogy csapatidőfutam előtt azt mondták neki, hogy ha defektje lesz, vagy bukik, a többiek otthagyják, noha Froome 52 másodperces hátrányban volt hozzá képest.

„Ez valami vicc, srácok? Basszus, tényleg nem várnátok meg?”- kérdezett vissza dühösen Thomas, aki rendkívül dühös volt, hiszen úgy gondolta, hogy ő is védett versenyző a csapatban. A válasz egy határozott nem volt a csapat részéről. „El kellett fogadnom, hogy nem fognak megvárni. Tudtam, hogy kicsi az esélye egy defektnek, ettől még nagyon rossz volt az egész helyzet. Egy kicsit lehúzott a dolog, de aztán tovább kellett lépnem."

A verseny feléhez érve Froome hátránya több mint egy perc volt, egy heves vita keretében pedig a csapat újra Thomas tudtára adta, hogy hol a helye. „Csak egy valaki nyerheti meg ezt a versenyt: Froomey" - így szólt a csapat üzenete Thomas számára, akinek nem csupán a nehéz szakaszokat kellett teljesítenie, azzal a lelki teherrel is meg kellett küzdenie, hogy saját csapata sem akarja, hogy megnyerje a versenyt.

Azt azonban nem győzte kiemelni, hogy Froome sosem viselkedett vele furán. „Lehetett volna zsémbes, dühös és végtelenül csalódott, hogy nem sikerült neki az ötödik Tour-győzelem, és nem tudott zsinórban négy nagy kört nyerni. De, amikor gratulált, láttam rajta, hogy őszintén teszi."

Az év sportolói MagyarországonA hazai sportszövetségek idén is eldöntötték, szerintük, kik sportágukban az év legjobbjai. Az idei győztesek közül kiemelkedik a repülősportban huszadszor legjobb Tóth Ferenc, aki így megközelítette az abszolút csúcstartó Portisch Lajos sakknagymestert, aki 23-szor lett első 1964 és 1994 között. A riói olimpiai bajnokok közül az úszó Hosszú Katinka, a kajakos Kozák Danuta és a vívó Szilágyi Áron idén is a legjobbnak bizonyult, míg a pjongcsangi téli olimpián történelmi győzelmet aratott csapatból Liu Shaolin Sándort lett az év rövidpályás gyorskorcsolyázója. Legeredményesebb hazai klubként az MTK, az Újpest és a Vasas egyaránt öt elsőséget mondhat magáénak. 

A vb-bronzérmes belga együttes egy ponttal áll jobban a világbajnok franciáknál.