;

Bioritmus;pajzsmirigy;koncentrálás;

Illusztráció

- Koncentrációs zavart is okozhat a pajzsmirigy betegség

Idegesség, hangulatzavar és a napjainkban olyan sok problémát okozó pánikbetegség is jelentkezhet a pajzsmirigy rendellenes működésénél.

A pajzsmirigy zavarai népbetegségnek számítanak, a teljes lakosság több mint 4 százalékának alul-, 1,4 százalékának pedig túlzottan működik. A probléma sok esetben nem derül ki időben, mert a tünetek enyhék, nehezen felismerhetők, senki nem - a háziorvos sem - gondol a pajzsmirigy zavarára – mondta dr. Békési Gábor PhD, belgyógyász-endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa.

Túlműködésnél igen jellemző tünet a szapora szívverés, az idegesség, alulműködésnél pedig a depresszió. Ezeknél a problémáknál – amelyek rendszerint más tünetekkel együtt jelentkeznek –, nem érdemes külön-külön szakmai segítséget kérni, például azonnal pszichológushoz fordulni, hanem a kiváltó okra, betegségre kell fényt deríteni, és a hatékony terápia esetén idővel megszűnik a tünet is (például a hajhullás, amelyet számos betegség okozhat, így pajzsmirigy zavar is). 

Számos szervet befolyásol

A pajzsmirigy hormon szerepet játszik a szervezet anyagcseréjének szabályozásában, a növekedésben, a szexuális működésben, az agyi működésben is. Egészségének nem tesz jót a stresszes életmód, az állandó idegesség, a hangulatváltozások, veszélyeztető tényező a stressz, a lelki trauma, a mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás, valamint a dohányzás és az alkoholfogyasztás. A pajzsmirigy betegség kialakulásában fontos szerepet játszik az örökletes hajlam is.

Ha a vérerek falára belülről plakkok rakódnak, a vér áramlása akadályokba ütközhet, lelassulhat. Ez pedig akár súlyos betegségekhez, életveszélyes állapotokhoz is vezethet.