Össze kell hangolni az országszerte zajló, a szakszervezetek részvételével szervezett demonstrációkat, éppen ezért ma az általam összehívott három nagy szakszervezeti konföderáció, illetve tizenöt másik érdekvédő szervezet úgy döntött: Sztrájkelőkészítő és Demonstrációszervező Bizottságot hoz létre, mondta lapunknak Kordás László.
Mivel immár nemcsak a rabszolgatörvény visszavonását szeretnék kikényszeríteni a szakszervezetek, hanem számos más követelésük is van (például a korengedményes nyugdíj ügyének rendezése, a cafeteria visszaállítása, a bérfelzárkóztatás), ennek az operatív csapatnak tucatnyi pontba kell sűrítenie a célokat, magyarázta a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Kordás szerint így párhuzamos cselekvés következik: egyrészt megismertetik a munkavállalókkal az újrafogalmazott követeléseket, másrészt felkészülnek rá, hogy a köztársasági elnök aláírja a rabszolgatörvényt - ebben az esetben gyárkapun belüli és kívüli akciókra készülnek. Ez praktikusan annyit tesz, hogy míg egy üzemben zajlik a figyelmeztető sztrájk, addig kint útlezárással támogatják a munkabeszüntetőket. A kapuk elé értelemszerűen Kordás mindenkit vár, legyen szó civilekről, pártokról, szakszervezetekről.
Megkérdeznék a munkáltatókat a rabszolgatörvényrőlSztrájkbizottságokat alakítanak és megkezdik a tárgyalásokat területük még elégséges szolgáltatásairól a munkáltatókkal a szövetséghez csatlakozott közszférás szakszervezetek a napokban. Készek országos közszolgálati sztrájkot szervezni. A versenyszféra is felméri a tagság sztrájkhajlandóságát. Mindent összevetve azonban a résztvevők szerint január vége előtt nehezen képzelhető el komolyabb munkabeszüntetés az országban.
A vitában felvetődött: valamennyi munkahelyen nyilatkozatot kellene kérni a munkáltatótól, hogy szándékában áll-e bevezetni a rabszolgatörvényt, hogy csak akkor kezdődjön meg a munkabeszüntetés előkészítése, ha igennel felel. A Liga Szakszervezetek a tiltakozások körét szeretné kibővíteni. A listán szerepel a rabszolgatörvény eltörlése mellett a cafetéria visszaállítása, a sztrájktörvény és a munka törvénykönyve teljes felülvizsgálata, a bérfelzárkóztatás, az országos munkaügyi szervezet visszaállítása és az érdekvédők médiamegjelenésének biztosítása az állami sajtóban és televízióban.
A Sztrájkelőkészítő Bizottság tagjai támogatják, hogy a Baranyában már jól működő megyei akcióbizottság mintájára további területi koordinációs szervezetek hozzanak létre. A csütörtök este Miskolcon szerveződő utcai demonstráción információink szerint bejelenthetik a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei akciószövetség megalakulását. Mostantól az érdekvédők közös információs felületet használnak, aminek működtetését egy civil szervezet ajánlotta fel. A megtörtént események összefoglalói, az ország bármely pontján tervezett megmozdulások előzeteseivel együtt folyamatosan felkerülnek a Sztrájkinfo Facebook-oldalra.
A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) kezdeményezésére megtartott egyeztetésen több olyan ernyőszervezet is jelen volt, amelyik tagszervezetei álláspontjának megismerése után akar belépni az akciószövetségbe, a kör tehát vélhetően bővül a közeli napokban. Mindenesetre a Bizottság már az összefogás jegyében üzent a szakszervezeti tagoknak, hogy ha tehetik, csatlakozzanak a pénteken 20 órára a Kossuth térre meghirdetett demonstrációhoz, vagy ahhoz a MASZSZ közösségi oldaláról elérhető internetes petícióhoz, amiben egy nap alatt majdnem kilencezren küldtek e-mailt Áder Jánosnak, hogy ne írja alá a rabszolgatörvényt. - Gulyás Erika