"Egy átlagos nő 34 évesen keres életében a legtöbbet, bruttó 245 268 forintot. Egy férfi 29 évesen keres ennyit" – ilyen számokkal és tényekkel van tele a most megjelent, a nők munkaerőpiaci helyzetét vizsgáló Munkaerőpiaci Tükör 2017, illetve a hozzá tartozó Zsebtükör - szúrta ki a Qubit. Az MTA Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Közgazdaság-tudományi Intézete (KRTK KTI) által kiadott, a pénzügyminisztérium által is támogatott kötet szerzői olyan kérdésekkel foglalkoztak, mint az üvegplafon és a nemek közti bérszakadék.
A közgazdaságtan mai állása szerint a nők karrierje és a gyermekvállalás nem állnak ellentétben - mondta el a kötet bemutatóján Szabó-Morvai Ágnes, az egyik szerző. Sőt - tette hozzá -, ott születik több gyerek, ahol a nőknek a gyermekvállalás nem jelenti a szakmai céljaik feladását. A magyar állam rengeteget költ a születésszám növelésére, de ezt gyakran nem hatékonyan teszi. Bár vannak előrelépések, például a GYED melletti munkavállalás lehetősége.
A gyermekszüléskor beszakad a nők bére, és a nyugdíjig sem érik utol a férfiakat - derül ki kutatásból. Ennek oka részben a 3 év alatti gyermekek elhelyezésének megoldatlansága. Korán kell menni a gyerekekért az óvodába és az iskolába, és ez a teher - a házimunkáéval együtt - leggyakrabban a nőkre hárul. A kutatók meg is neveztek néhány eszközt, amivel segíteni lehetne a nők munkaerőpiaci visszatérését, ezzel együtt pedig a gyerekvállalást is ösztönözni. Szerintük amire szükség lenne, az
a bölcsődei férőhely-ellátottság 50 százalékra növelése;
a családi napközik állami ellátóhelyekkel egyenrangú támogatása, adminisztratív terheik csökkentése;
a családi adókedvezmény rendszerének eltolása az egyénileg igénybe vehető kedvezmények irányába;
az apák szülés utáni távollétének meghosszabbítása, ösztönzése;
népszerűsíteni az anyák munkavállalását és az apák részvételét a gyereknevelésben;
az újonnan bevezetett szakpolitikai elemek hatásának vizsgálata a család és munka összeegyeztethetőségére.
A rendszerváltozás után a nők keresete jobban felzárkózott a férfiakéhoz, a férfiak átlagos keresetének 75 százalékáról 90 százalékára növekedett. Mindez meglepő annak fényében, hogy a nők jellemzően jobban teljesítenek az iskolában, kisebb arányban morzsolódnak le, és nagyobb arányban kerülnek be egyetemre. Mégis, kifejezetten a magas végzettségűek között keresnek sokkal jobban - ez pedig az üvegplafon eredménye.