szakszervezet;

- Sztrájk helyett országos akció jöhet

A kormány épp akkor egyeztetne a szakszervezetekkel, amikor azok a rabszolgatörvény elleni fellépést egyeztetnék.

Legalább 150 meghívót küldött szét az ország szakszervezeti vezetőinek és a velük együttműködő civileknek Kordás László, hogy szerda délután kettőkor közösen találják ki, milyen módszerekkel lehet rákényszeríteni a kormányt a dolgozók számára hátrányos törvények, elsősorban a rabszolgatörvény visszavonására. A kormány sem tétlenkedett, a körlevél elküldése után egy órával megérkezett a meghívó a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) következő ülésére ugyanerre az időpontra. Mivel azonban ezen a találkozón a munkaadók és munkavállalók megegyezésének hiányában mindössze annyi történhet, hogy a kormány kimondja az általa javasolt emelés mértékét, a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) elnöke úgy döntött, nem módosítja az érdekvédelmi tervekről szóló egyeztetés időpontját és valaki más képviseli a szövetséget a VKF-ben.

Az idő szorít, a hvg.hu például tegnap egy nyírségi kisvárosból kapott levelet, ahol az egyik üzem vezetői máris el akarják fogadtatni a dolgozókkal a 400 órára emelt túlórakeretről és a 36 hónapos elszámolásról szóló új szerződéseket, pedig Áder János még alá sem írta a rabszolgatörvénynek elkeresztelt módosítást. A MASZSZ-hoz is érkeztek hasonló jelzések a közlekedési ágazatból és néhány világcég beszállítói köréből.

Ami a szakszervezeti mozgásteret illeti: Kordás László érzi a nyomást, hogy országos sztrájk szervezését várja tőlük a tagság egy része és a közvélemény is, azonban arra figyelmezteti a sürgetőket, hogy a visszajelzések alapján azok is sokan vannak, akik azt szeretnék érzékeltetni, nekik a kormánnyal és nem a saját munkáltatójukkal van bajuk. Ennek kifejezésére pedig nem biztos, hogy a legjobb megoldás a munkabeszüntetés – érvelt az elnök amellett, hogy érdemes más, országossá tehető akciókban is gondolkodni.

A MASZSZ tagszervezetei megosztott ebben a kérdésben és ez így van a Szakszervezetek Együttműködési Fórumában (SZEF) is. Földiák András elnök ezért a Népszavának azt mondta, nem zárkóznak el egy országos sztrájktól, de csak, ha nagyon erős a támogatottsága. Palkovics Imre, a Munkástanácsok vezetője megerősítette, hogy ahol a munkaadó a rabszolgatörvény bevezetésére készül, ott helyi sztrájkkal ezt meg kell akadályozni. Szerinte is érdemes ugyanakkor más ötleteket is összeszedni, mert azokon a munkahelyeken, ahol nincs szakszervezet, eleve szinte lehetetlen a munkabeszüntetés megszervezése. Az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT) tagjai is ott lesznek a szerdai egyeztetésen, a Liga Szakszervezeteket - elhúzódó elnökségi ülésük miatt - lapzártánkig nem lehetett elérni.

Az MTVA szákházánál elhangzottak a beszédek, és a tiltakozók együtt mondták el az öt pontot. Ha Áder János aláírja a törvényt, megkezdődik a sztrájkok szervezése. A tömeg egy része a Hír TV-hez vonult, sokan onnan a Mediaworks épületéhez indultak.