tüntetés;rabszolgatörvény;

- Nem csak a rabszolgatörvényről szól - Könnygázt fújtak a rendőrök a Parlamentnél a tüntetőkre (videó)

Felszólítás nélkül fújtak könnygázt a tüntetőkre a rendőrök a Parlamentnél többször is, de ezzel csak felbőszítették a tömeget. Elvitték a Momentum alelnökét, a tüntetők bedobták a Parlament egyik ablakát.

Gumibotoznak a téren

A parlamenti mélygarázs felé indult meg a tömeg egy része, a rendőrök meg utánuk. Tudósítónk szerint legalább egy embert kiemeltek. Gumibotozás is folyt, valakinek a cipője tűnt el, az emberek egy része azt skandálja, hogy "add vissza".

Dühösnek tűnnek a tüntetők. Valaki szerzett egy gázsprét a rendőröktől, büszkén mutogatja.  

Újabb adag könnygázt fújtak a rendőrök

Megint felszólítás nélkül küldtek meg a tüntetőknek egy adagot, de annyit, hogy a Parlament főlépcsőjétől jóval messzebb állóknak is jutott belőle. Egy csomóan segítenek másokon: "Kaptál belőle? Ezzel töröld az arcodat, de a szemedet ne! Szódabikarbónás víz, a Tescóban 100 forint, kurva jó"! - mondja valaki. 

A Parlament épületén már három betört ablak van. A Néprajzi Múzeum elől eltűnt a rendőrsorfal.  

"Valamit tenni kell"

Tudósítónk jelentése szerint nem feszült a hangulat a téren, de mindenkiben benne van, hogy csinálni kell valamit. Nagyon hideg van, de a tüntetők létszáma változatlan. Ott van a téren Varju László a DK-ból, Szarvas Koppány Bendegúz, aki DK-s ifjúsági tagozati elnök volt, de átlépett a Momentumba, valamint Szél Bernadett független képviselő.

Megint a déli kapunál folyik akciózás, miközben néhány lány arról beszélget, hogy Molotov-koktél kellene. A rendőrség megnyitotta a tér Vértanúk tere felőli oldalát, arra és az Alkotmány utca felé lehet elmenni. A metróbejárat mellett nagyon sok az egyenruhás. A Parlament lépcsőjén gázmaszkban állnak a rendőrök.

Felszólítja a rendőrség a tömeget, hogy ne dobálják a rendőröket

A műveleti parancsnok arra szólítja fel az embereket, hogy ne dobálják a rendőrsorfalat, mert ezzel bűncselekményt követnek el. Érdekes, hogy a hatóság ezt csak most tartja fontosnak, holott órák óta ez zajlik.

A Kossuth téren megfogyatkozott a tömeg, már csak mintegy ezren lehetnek. A Néprajzi Múzeum épülete előtt rengeteg rendőrt látott felsorakozni tudósítónk. 

Elvitték a Momentum alelnökét

"Ki nem ugrál, Orbán Viktor!" - skandálja a tömeg, és ennek a ritmusára ugrál az egész tér. Néhány fiatal tojástartóval a kezében nyomakodik előre. Egyikük a tálcát tartja, a másik dob, és ujjonganak, ha egy rendőr sisakján csattan egy tojás. "Szabad ország, szabad egyetem" - ezt is kiabálják, aztán jön a "Ria-ria-Hungária!"

Valamivel a Jobbik zászlója mögött feltűnt az LMP-é, és ott lobog a Momentumé is. Olyan hírek terjednek, hogy a rendőrök elvitték Donáth Annát, a Momentum alelnökét. Időközben valaki bedobta a Parlament egyik ablakát.

Megismétlődhetnek a szerda esti események

"Ez semmi a tegnapihoz képest" - mondta lapunknak egy tüntető, aki szerda este is a Kossuth téren volt. Szerinte éjfél körül megint balhé lehet, tüzet is gyújthatnak a demonstrálók. Egy másik résztvevő viszont azt mondta, "fekete lyuk leragadni a Kossuth téren".

A Parlament előtt továbbra is elég sokan vannak, bár a tér szélén, az épülettől távolabb lévő pontjain ritkább sorokban, szellősebben állnak az emberek.  

Lefújták az ATV stábját

Kijutott a könnygázból az ATV stábjának: a riporter éppen bejelentkezett, amikor ismét könnygázt vetettek be a rendőrök, ebből pedig kijutott nekik is. A tüntetők kiabálnak a rendőröknek, petárdával dobálják őket. 

Pártzászlók lengenek a könnygázfelhőben

MSZP-s, párbeszédes és jobbikos zászlók lengenek a téren, ráadásul a rendőrsorfal közvetlen közelében. Megint könnygázt vetnek be a rendőrök, de előtte a felszólítás rendszeresen elmarad. Nagy a tömeg, és nem akar oszolni.

Többször is jön a könnygáz

Megint lefújták a tüntetőket a rendőrök, akik felszólítás nélkül vetik be a könnygázt a demonstrálókkal szemben. Egyébként a rendőri fellépést az váltotta ki, hogy többen lökdösni és dobálni kezdték a rendőrsorfalat. De a hatóság fellépése eddig nem érte el a célját: tudósítónk szerint "eléggé jól összehozza az embereket a dolog", egymást bátorítják, segítenek kimosni egymás szemét, arcát.

"Pintér-kutyák"!, "Sün, sün!" - ezt kiabálják a tüntetők a rendőröknek.  

Könnygázt fújtak a rendőrök

"Ezzel a könnygázzal az a baj, hogy viszi a szél és nagyon könnyen száll, azok is kapnak belőle, akik távolabb állnak"

- jelentette tudósítónk a Kossuth térről. A rendőrök ezzel most kijjebb szorították az embereket, akik a környező utcák felé tartanak, de még így is sokan vannak a Parlament előtt. Sokan kendővel, sállal takarják el az arcukat.

 

A déli kapu felé, majd visszafelé futottak a tüntetők, a rendőrök utánuk

A tüntetők azt játszották a rendőrökkel, hogy egyszercsak elkezdtek futni a téren álló karácsonyfa és a déli kapu irányába, majd amikor a rendőrök utánuk futottak, visszaszaladtak a parlamenti főlépcsőhöz. Munkatársunk szerint mindenki "nagyon lelkes". Azért petárdák, tűzijátékok is repülnek a rendőrök felé.

A Vértanúk terénél lévőket elválasztották a téren tartózkodóktól, a Kossuth térre csak az Alkotmány utca felől lehet bejutni.

Füstgránát repült a rendőrök közé

Egymással szemben állnak a tüntetők és a rendőrök a Parlament főlépcsőjénél. A sisakban, pajzzsal álló rendőrök öt-hat sor alkotnak egymás mögött. A tömegből füstgránátot dobtak közéjük. A hangulatot, ami nem sokkal ezelőtt karneváli volt, most a feszült várakozás jellemzi. Közben folyamatosan szól a Mocskos Fidesz!, de a rendőröknek is odaszólnak, hogy "bűnözőket védtek".

A rendőrökkel szemben álló tüntetők leginkább átlagos fiatalok, csupán néhány maszkos arc van közöttük. A tér félig van, de ahol a tüntetők tartózkodnak, ott elég sűrű a tömeg.

A karácsonyfa szánkókkal körülvéve most magányosan áll - sem tüntetők, sem rendőrök nincsenek körülötte.  

Karneváli hangulat a Kossuth téren

Fesztelen, jó hangulat uralkodik a Parlament előtt, ahova visszaért a még mindig több ezer fős tüntető tömeg. Tudósítónk szerint a Kossuth téren álló karácsonyfával, a fényekkel és a sok-sok emberrel már-már olyan érzése van az embernek, mintha egy karácsonyi vásárban volna. A tér közepén állók közül sokan fütyülnek, sípolnak.

Ugyanakkor a környező utcákban álló rengeteg rendőrautó arról árulkodik, hogy elég komoly a rendőri készültség. 

A Nyugatinál és a körúton már nincsenek tüntetők, megindult a forgalom.

Igazoltattak az Oktogonon, kettévált a tömeg

"Jogsértés, jogsértés" - kiabálták az emberek, miközben a rendőrség kiemelt és igazoltatott egy tüntetőt. Volt, aki arról beszélt, a Momentum egyik tagjáról van szó - de részletek nem derültek ki. Az igazoltatott tüntetőt csakhamar elengedték.

A Nyugati pályaudvar felé vették az irányt a demonstrálók, akik az autókkal teli úton vonulnak tovább. A cél mégsem a Lendvay utca -

a Kossuth térre tartanak. Akár 5000-6000 ember is lehet már az utcán, vagy még többen. A tömeg kettévált.

Munkaruhában, munkavédelmi sisakban is vonulnak tüntetők, "túlóráztam eleget" felirattal a hátukon. Budapesti alternatív zenekarok frontemberei épp úgy feltűnnek, mint egyenruhásokat kóstolgató, megtermettebb emberek. Egy rendőr már gumibottal a kezében sétál.

A demonstráció egyik fele már lassan a Kossuth térre ér, míg a másik a Nyugati pályaudvarnál maradt.

Ismét a Fidesz-székház lehet a cél

A Deák térre ért a tüntetés fél 8 után, pontosabban a Bajcsy-Zsilinszky út és az Andrássy út kereszteződéséhez. Ez utóbbin indul tovább a menet, ami jelentheti, hogy egy már-már hagyománnyá vált Oktogon-foglalás következik - de jelentheti azt is, hogy a Lendvay utcáig meg sem fognak állni a demonstrálók. Ott, a Fidesz székházánál kezdtek szerdán először dulakodni tüntetők és rendőrök. Mintegy 40 rohamrendőr kíséri őket.

A rabszolgatörvény egy vadkapitalista elhajlás, a dolgozók kizsákmányolása

- mondta a tüntetéssel vonuló dobosok egyike. Ő évek óta tanul és dolgozik Magyarországon, de nem itt született, mint ahogy a tüntetéseken feltűnő, azokat változatos ritmusokkal kísérő társaságból a többiek sem. Mint mondta, egyetlen szervezetnek sem tagja, a felháborodás hozta ki az utcára.

"Te meg KDNP-s voltál"

Páran megálltak a Lánchíd közepén, "mert ha tovább megyünk, olyan, mintha itt se lettünk volna". A többség viszont sétál tovább, a tüntetés eleje már ismét Pesten jár. A menetben a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ), a Párbeszéd és a Jobbik zászlói lengedeznek. Utóbbiak közt néhányan azzal viccelődnek, fideszest látnak a tömegben. "Te meg KDNP-s voltál" - jön a válasz.

Visszhangzik a "bajszos szar", mások Pintér Sándor belügyminiszter "kutyáinak" szereznének kutyatápot.

A tüntetés - a nyelvezetet leszámítva - a végletekig szalonképes: mielőtt felvonultak volna a hídra, még azt is megvárták a résztvevők, hogy lehajtson minden autós. Egyúttal bevárták a menet lemaradó végét. A híd szerkezetéről a rendőrök próbálják letessékelni az egyre-másra felmászó tüntetőket és fotósokat.

TGM: a taktikus Orbán meghátrálásra kényszeríthető

Orbán ebben az esetben is az erőből fog érteni, nyilatkozta Tamás Gáspár Miklós. Ehhez az kell, hogy hosszan kitartson a tiltakozás. Tamás úgy gondolja, Orbán taktikus játékos, aki egy idő után meghátrál, ha azt látja, hogy a közvélemény kitart a rabszolgatörvény elutasítása mellett. Viszont a parlamentben megalázták a kormányt az ellenzéki obstrukcióval és kamerás bekérdezésekkel, hangsúlyozta. Ezért - a személyes sértettség okán - csak azért is keményebben fog fellépni a kormány. Tamás Gáspár Miklós szerint

a szakszervezeteknek annak ellenére is van esélye eredményesen tárgyalni, hogy az eddigi kísérletek kudarccal végződtek.

Eközben a tömeg eleje már elérte a Lánchidat, míg a vége még mindig csak a Batthyányi térnél tart. Ugyan nem tömött sorokban vonulnak a demonstrálók, de így is több ezer emberről lehet beszélni.

"Aki dudál, velünk van"

A rakparti kocsisort menthetetlenül feltartja a menet. "Aki dudál, velünk van" - harsogják a tüntetők, és az autósok a várakozás és dugó ellenére dudálnak is szorgosan. Minden alkalommal üdvrivalgás rá a válasz.

20-25 rohamrendőr kíséri a demonstrációt. Egy tüntető közben arról beszél: vonulás helyett inkább valami olyasmi kéne, mint 2006-ban az MTV székházának ostroma volt.

Még egy hidat elfoglalnak

"Ha már úgyis velünk sétálnak a rendőrök, sétáltassuk meg őket rendesen" - mondta egy tüntető, miközben a menet hangos skandálással arra jutott:

következőnek a Lánchidat foglalják el.

A környék forgalma teljesen megbénult. A menet a Bem rakparton sétál tovább dél felé.

Vasárnap is tüntetés leszEközben már meg is hirdettek egy újabb tüntetést december 16-ra, vasárnapra. Percek alatt százak jelezték, hogy részt akarnak venni a Hősök terén délután 3-kor kezdődő rendezvényen. Gulyás Gergely azt mondta, nincs érdemi társadalmi tiltakozás a rabszolgatörvény ellen, "mutassuk meg Orbán Viktor kormánynak, hogy milyen az, mikor a magyarok érdemben tiltakoznak" - fogalmaz a leírás.

Rendőri felvezetéssel Budára

"Demokráciát" - kiabálják a vonulók, füstgyertyákat égetnek páran, mások pedig "Soros-bérenc vagyok" skandálással válaszolnak ironizálva Gulyás Gergelynek a Kormányinfón elhangzott vádjaira.

A több ezer fősre duzzadt tömeg elfoglalta a Margit hidat, és rendőri felvezetéssel a budai oldal felé indult.

A híd közepén megállt egy kicsit a menet, ekkor beérték a Jobbik tüntetői is.

Mikor a Jászai Mari tér felé elindult a vonulás, a rohamrendőrök hatalmas tömegben a Parlament északi bejáratához vonultak - vélhetően attól tartottak, a tüntetők azon az oldalon akarnak majd bejutni. Ám ne ez történt: a cél a híd volt. Út közben előbb a 2-es villamos útját is elállták, de a szervezők kérésére végül szabadon hagyták a síneket.

A 6-os villamos viszont nem jár, és a leszállított utasok kevés rokonszenvvel méregetik a rendezvény résztvevőit. Nem sokan tesznek eleget a harsány "gyertek velünk" felszólításnak.

"Gyertek velünk" - Jön a hídfoglalás

Megindultak a tüntetők a Margit híd felé, hogy elfoglalják azt. Felmerült, hogy a Gyorskocsi utcáig is tovább vonul a tömeg, ahol a szerda este óta benntartott demonstrálók elengedését követelik majd.

Ezren lehetnek, felsorakoztak a rohamrendőrök is

"Diák, munkás, egy az irány" - skandálják a tüntetők, de felharsant már a klasszikus "Orbán takarodj" is. Este 6 körül már közel ezren vannak a Kossuth téren. Feltűntek a Párbeszéd tagjai is, élükön Kocsis-Cake Olivioval.

Kifütyülés közepette körülbelül 40 rohamrendőr sorakozott fel három sorban a Parlament elé. Látható oka nem volt a színre lépésüknek, és ez láthatóan felidegesítette a tömeget.  Volt, aki azt kiabálta, még nem kapott könnygázt, és kérne. Ám a sorakozó egyenruhásoknál mindössze gumibot, rohamsisak és fegyver van, könnygáz csak az oldalt várakozóknál.

A tüntetők érdeklődése a rendőrök iránt gyorsan lelankadt, és idő közben a zenét is visszakapcsolták a szervezők.

Újabb korszak kezdődhet

A lassan 400-500 főre duzzadó tömegnek Tamás Gáspár Miklós mondott beszédet. Azt jósolta: hamarosan egy új korszak kezdődik, ahol egyetemisták és szakszervezetek, dolgozók és ellenzékiek együtt fognak kiállni a kormánnyal szemben. Már nem csak a rabszolgatörvény miatt mennek ki szerinte az emberek, hanem mert elegük van a rasszizmusból, megfélemlítésből, és az egész ostoba rendszerből - tette hozzá.

Öt tüntető ellen képtelen vádakkal indult eljárás, és őket még mindig nem engedték el a szerda esti demonstráció után a rendőrök - egy fiatal szónok arra hívta fel a figyelmet, hogy ez a tüntetés mellettük való kiállás is. Szerinte hamarosan véget ér egy másik demonstráció is, annak a résztvevői pedig szintén a Kossuth térre mennek majd.

Tűrhetetlen, hogy a munkaadó döntheti el, mikor fizeti ki a dolgozóit

- mondta egy ápolónő a Népszava tudósítójának. Ő maga is rendszeresen túlórázik, szerdán is munka után tüntetett és csütörtökön is éjszakázni megy a demonstráció után. Azért van kint, mert elege van, és félelem nélkül áll elébe, bármi is lesz a tüntetésen. Közben - francia mintára - műár egy sárgamellényes tüntető is megjelent.

A szervezők a törvények betartására és betartatására szólítanak fel mindenki. Az arcot még félig eltakarni is illegális egy bejelentett demonstráción.

"Ezek még álmukban is hazudnak"

Negyed 6 körül már 250-300 tüntető lehet a Kossuth téren. Főként fiatalok, olyan "tematikus" zenékkel hangolódnak a demonstrációra, mint például a Politikusok című hiphop szám.

Egy idősebb tüntető lapunknak úgy fogalmazott, azért ment ki, mert felháborítónak tartja, hogy Garancsi István és más oligarchák cégei a dolgozók sanyargatása árán járhatnak jól, márpedig a rabszolgatörvénynek ez az eredménye. Élete során rengeteget túlórázott, amit mindig kifizettek, de a munkaidőkeret 3 évre való növelése után ki tudja, a jövőben mi lesz. Arra a felvetésre, hogy a kormány szerint havonta minden dolgozó megkaphatja majd a pénzét, azt mondta: "ezek még álmukban is hazudnak".

A szélsőbal érkezett először

Mintegy 150 rendőr állt a Kossuth téren és a Parlament épülete előtt néhány perccel 5 óra előtt, miközben a tüntetők még csak alig százan lehettek. A rabszolgatörvény miatt tiltakozók között meglepően népes csoportot alkotnak a szélsőbaloldali aktivisták.

A kordonokat egyelőre nem állították fel, a hangulat nyugodt.

Előző nap, szerda délután, majd a késő esti órákban több ezren gyűltek össze az Országháznál. Egy nyugalmasabb pillanatban egy szónok bejelentette: a békés demonstrálást másnap is folytatják, és ismét a Kossuth térre várnak mindenkit.

A tervek szerint 5-6 óra között indulnak majd el a demonstrálók, hogy forgalmasabb utakat és közlekedési csomópontokat zárjanak le.

"Hozz magaddal enni- és innivalót, meleg ruhát, és készülj fel, hogy több órát maradunk" - írták a diákaktivisták, akik egyből meg is hirdették az eseményt a közösségi médiában. Hivatalosan 5-kor kezdődött el a "Tüntetés a rabszolgatörvény ellen / Diák-Munkás szolidaritás", kétezernél többen jelezték, hogy elmennek.

Megsemmisítette ma az Alkotmánybíróság a Kúriának az MNB közigazgatási határozatát hatályon kívül helyező döntését.