tüntetés;rabszolgatörvény;

- Mindjárt újra tüntetnek a rabszolgatörvény ellen

Délután folytatódik a tiltakozás a Kossuth téren, a szervezők békés tüntetésre hívták a résztvevőket.

Szerdán a Parlamenttől a Parlamentig vonult a rabszolgatörvény ellen tüntető tömeg, ám közben végigjárta a belvárost és elfoglalt két hidat. A Fidesz székházánál két rendőrt gázspray-vel fújtak le, a Kossuth téren a tüntetők ellen használtak könnygázt. A résztvevőket egy szónok akkor csütörtök délutánra is demonstráció hívta: a tervek szerint 5-6 óra között fognak elindulni, hogy forgalmasabb utakat és közlekedési csomópontokat zárjanak le.

A Szabad Egyetem és a Hallgatói Szakszervezet eközben a Facebookon hirdetett tüntetést, az esemény 17 órakor kezdődik a Kossuth téren.

„Hozz magaddal enni- és innivalót, meleg ruhát, és készülj fel, hogy több órát maradunk”– írták a szervezők, hozzátéve: békésen tüntetnek majd a rabszolgatörvény elfogadása ellen.

Lépnek a szakszervezetek

A szakszervezetek sztrájkelőzetessel hívnák fel a figyelmet a rabszolgatörvény igazságtalanságára: Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) elnöke más szakszervezeti vezetőkkel szerdán a Kossuth téren tartott sajtótájékoztatót, amin arra kért minden érintett dolgozót, hogy csütörtökre mindenki vegyen ki egy szabadnapot, ezzel figyelmeztessenek egy esetleges sztrájk következményeire.

„Nagyon érezzük a társadalmi konszenzus és a béke hiányát, nem létezik, hogy a munkáltatónál legyen minden jog”– mondta Borosné.

Hozzátette, hogy ha szükséges, a lakosság és az állampolgárok támogatásával szerveznének sztrájkot 400 órás – a német multik kívánságára bevezetett, de önkéntesen választhatónak titulált – túlóra bevezetése ellen.

A rabszolgatörvény alkalmazásának megakadályozására buzdít a BKV-s Egységes Közlekedési Szakszervezet (EKSZ) is. Naszályi Gábor, az EKSZ elnöke, aki több szakszervezeti vezetővel maga is részt vett a szerdai tüntetésen, a Zoom.hu szerint közölte: a szakszervezetek erős háttér nélkül nem sokra mennek, különösen nem egy olyan kormány ellen, amelyik nyolc éve nem hallgat meg senkit.

Naszályi leszögezte: amennyiben a kormány nem hívja vissza a javaslatot, a szakszervezetek akár a diákokkal is megerősödve a túlmunka megtagadására fognak buzdítani minden munkavállalót. Az EKSZ önállóan és a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) tagjaként is folytatja a törvény bevezetése elleni küzdelmet. Amennyiben mégsem járnak sikerrel, a szakszervezet országos mozgósításba kezd a közlekedésiek körében is: felszólít minden munkavállalót, hogy tagadja meg a megszokottnál több túlórát. Ezt ugyanis bárki megteheti – hívta fel a figyelmet.

A Magyar Szakszervezeti Szövetség szerdán nyílt levélben kérte Áder János köztársasági elnököt, hogy a rabszolgatörvényt megfontolásra küldje vissza az Országgyűlésnek.

Utoljára ül össze a parlamentAz Országgyűlés csütörtökön befejezi a 2018-as munkáját. A parlament idei utolsó ülésének negyedik napja reggel 9 órakor kezdődik. Elsőként a Kúria elnöke számolhat be legfeljebb fél órában szervezete 2017-es tevékenységéről, amit a kormány, majd a frakciók értékelhetnek. A második és harmadik napirendi pontban az Országos Bírósági Hivatal (OBH) vezetőjének, valamint a legfőbb ügyésznek nyílik lehetősége a beszámolóra, amelyekhez hasonlóan hozzászólhatnak a képviselők is. A Ház hétfőn kezdte meg őszi ülésszakának záró ülését, szerdán pedig több mint negyven előterjesztésről határozott. Bár az ellenzék minden eszközzel megpróbálta megakadályozni, a parlament kormánypárti többsége végül a rabszolgatörvényt is megszavazta.

Még a faluvégi kempingeknek és az erdei turistaházaknak is adatokat kell majd közölnie.