Brüszel;

Illusztráció: Thinkstock

- Húsz percet szántak a miniszterek Magyarországra és a 7. cikkelyre

A Népszavának nyilatkozó EU források szerint a hozzászólók többsége kifejezésre juttatta, hogy aggodalommal figyeli a magyarországi fejleményeket.

Mindössze húsz percig tartott a magyar jogállamiság helyzetéről szóló vita az Európa-ügyi miniszterek keddi brüsszeli ülésén. A Magyarországi elleni 7. cikkelyes eljárás keretében rendezett eszmecserén kilenc tagállam kért szót, köztük például a belga, a finn, a francia, a holland, a dán és a német kormány képviselője.

A Népszavának nyilatkozó EU források szerint a hozzászólók többsége kifejezésre juttatta, hogy aggodalommal figyeli a magyarországi fejleményeket és megtárgyalásra érdemesnek tartja a Judith Sargentini által összeállított EP-jelentésben foglaltakat. Németország képviselője kifejtette: komolyan kell venni az állásfoglalás megállapításait. Többen megjegyezték, hogy az eljárás során tisztázni kell a felsőoktatási törvénymódosítást, a CEU kiszorításának az okait. A megszólalók megfogalmazták a sajtószabadsággal és a kormánypárti médiaalapítvány létrehozásával kapcsolatos aggályaikat is.

Frans Timmermans európai bizottsági alelnök felvetette a vitában, hogy a 7. cikkelyes eljárást folytató EU Tanács kérjen segítséget a véleményalkotáshoz azoktól a nemzetközi szervezetektől, amelyek az EP-jelentésben szerepelnek, és amelyek az elmúlt években állást foglaltak a magyarországi jogállamiságról. Az ötletet többen megfontolandónak ítélték, a magyar kormányt képviselő Varga Judit európai uniós kapcsolatokért felelős államtitkár azonban elutasította. Az eljárás jövőre folytatódik.

Az EU Tanács brüsszeli ülésére időzítették "Szégyenletes hallgatás" című nyílt levelük megjelentetését az európai uniós tanulmányok oktatásában hírnevet szerzett Jean Monnet-professzorok. Ebben az Európai Bizottság, az Európai Tanács és az Európai Parlament elnökeit és magukat az intézményeket is hibáztatják azért, hogy a plurális demokrácia elleni magyarországi támadások és a CEU kiebrudalása büntetlenül maradtak.

"Ami elég, az elég. Felszólítjuk önöket, hogy álljanak ki az Európai Unió alapját képező demokratikus értékekért! Felszólítjuk önöket, hogy még a következő európai parlamenti választások előtt határozottan ítéljék el, hogy a magyar kormány kiszorította a CEU-t Budapestről! Felszólítjuk önöket, mint az Európai Néppárt tekintélyes személyiségeit, hogy követeljenek azonnali lépéseket a pártcsalád vezetésétől az EPP és az EU alapértékeinek megőrzése érdekében, és tegyék világossá, hogy a néppártban nincs helye az olyan pártoknak, mint a Fidesz, amely ipari méretekben sérti meg ezeket az elveket!” Így fogalmaz a 28 külföldi professzor az Európai Unió három intézményének vezetőjéhez címzett nyílt levelében.

Egy módosító még kedvezőbb helyzetbe hozná a dobogó második, illetve harmadik fokára álló versenyzőket.