;

Molnár Zsolt;párbeszéd;előválasztás;Puzsér Róbert;MSZP-s jelölt;

- Rámozdulna az előválasztásra Budapest - friss kutatás

Érdekes módon a választók mérsékelten tanultak az áprilisi kampányból, sokan hisznek még a háttéralkukban.

Hogy a baloldali ellenzéki pártoknak egységben kellene ráfordulniuk Budapesten az önkormányzati választásokra, az nem kérdés - legalábbis a választók fejében semmiképp. A Népszava megrendelésre dolgozó Publicus Intézet azt mérte, hogy a budapestiek 56 százaléka (ez 1,4 millió szavazóval számolva mintegy 785 ezer embert jelent) azt akarja, kapaszkodjanak össze a balos ellenzéki erők - további 8 százalék százalék szintén ezt szorgalmazza, de ez a kör mindenképp beemelné az együttműködésbe a Jobbikot is. 

A közös mozdulás legelkötelezettebb hívei az MSZP-szimpatizánsok - 80 százalékuk ezt sürgeti. A többi balra sorolható párt esetében ez az arány 74 százalék - a jobbikosok lelkesedése sokkal mérsékeltebb, csupán 47 százalékos. Az azonban fontos, hogy a bizonytalanok 58 százaléka is a közös fellépést preferálja, ugyanis ez mintegy 340 ezer fős tartalékot jelent a stabil pártpreferenciával rendelkező biztos szavazókon kívül. 

Hogy miképp lehetne kiválasztani a legalkalmasabb főpolgármester-jelöltet, aki eséllyel léphet sorompóba Tarlós ellen, arról szórnak a vélemények. A legtöbben az előválasztást szeretnék, mint kiválasztási módszert, de meglehetősen sokan tartják jó megoldásnak a háttér-alkut. (Utóbbi tézis meglehetősen meglepő, hiszen az április választások megmutatták, hogy az ellenzéki formációk az utolsó pillanatig képtelenek voltak közös nevezőre jutni.) Mindenesetre az előválasztást favorizálók (az MSZP, a Párbeszéd és feltételekkel Puzsér Róbert is beszállna függetlenként ) remélhetik, hogy az előválasztás hívei sokasodnak, ugyanis egyelőre mindössze a budapestiek 43 százaléka hallott róla, hogy létezik az előválasztás.

Ezt a feltevést erősítheti, hogy a budapesti szavazók 55 százaléka venne részt biztosan/valószínűleg egy előválasztáson. Ezt a számot azért érdemes árnyalni - leginkább két tétel miatt hasasodhatott. Az egyik az, hogy az előválasztással szemben szkeptikus választók is hajlandók prevoksolni. A másik az, hogy a fideszesek is szép számban tódulnának a Publicus mérésének tanulsága szerint egy ilyen előválasztásra. Nem vitás, hogy ez magában rejti a folyamat meghekkelésének veszélyét. Csakhogy a közvélemény-kutatói érzékelés szerint ez a lelkesedés elillan, amikor kiderül, hogy egy egy értéknyilatkozatot kell szignálni, illetve a regisztrációnál számos adatot meg kell adni.

Másodszor is nemet mondott Brüsszelben a Fidesz a magyar dolgozók érdekeinek védelmére, de az Európai Munkaügyi Hatóság azért úgy tűnik, létre fog jönni.