A brit belpolitikai életben kialakult kaotikus állapotokat jelzi, hogy a hétfő délelőtti szenvedélyes találgatásokat megerősítve Theresa May úgyszólván bedobta a törülközőt. Mint sebtében bejelentett, hétfő délután a parlament alsóházában elhangzott állásfoglalásában közölte, lemondja a kedd esti szavazást a Brüsszellel kötött megállapodásról és politikai nyilatkozatról. Mint mondta, „nagy figyelemmel” követte az elmúlt heti Brexit-vitát és annak parlamenten kívüli visszhangját. Megértette, hogy a képviselők a megállapodás legnagyobb részével egyetértettek, de az északír „backstoppal” kapcsolatban komoly fenntartások voltak.
Mint a kormányfő a képviselők hahotázása közepette beismerte, a brüsszeli egyezményt a Ház „nagy többséggel utasította volna el”. Ennek ellenére úgy érzi, a deal keresztülvihető az alsóházon, ha „megoldja a problémákat”. A következő napokban, beleértve nyilván a közelgő EU-csúcsértekezletet, a Bizottság vezetésével és európai kormányfőkkel tárgyalásokat folytat az egyezmény megmentése érdekében. Feltett azonban egy komoly kérdést: kész- e egyáltalán a Ház végrehajtani a választópolgárok döntését az Európai Unióból való kilépésről? Ha igen, elkerülhetetlen, hogy mindkét oldalon kompromisszumokat fogadjanak el.
Jeremy Corbyn, az ellenzék vezére válaszában nyomban megsemmisítően nyilatkozott a parlamenti voks elhalasztásáról: „A teljesen zűrzavaros kormány ezek szerint annyira katasztrofálisnak tartja Theresa May Brexit-megállapodását, hogy kétségbeesett lépésként az utolsó pillanatban lemondja saját szavazását”. Corbyn szerint legalább két hét óta pontosan lehetett tudni, hogy a lehető legrosszabbnak tekinthető megegyezést el fogja utasítani a parlament, mert az árt Nagy-Britannia érdekeinek. A kormányfő mégis ment előre a szavazás felé vezető úton ahelyett, hogy visszatért volna Brüsszelbe tárgyalni, vagy parlamenti szavazást írt volna ki, hogy a lakosság megválassza azt a kormányt, mely megfelelően tudta volna képviselni. Corbyn szerint a kormányt a teljes zűrzavar jellemzi.
A kormányfő elképesztő energiát fektetett az egyezmény elfogadásába, így nem csoda, hogy a voksolás feladását saját pártjának tagjai is azonnal „szánalmasnak” és „gyávának” nevezték. Theresa May pontosan tisztában volt a parlamenti aritmetikával. A Sky News csatornán közzétett információk szerint a 650 tagú alsóház 315 konzervatív képviselője közül csak 185 szavazott volna biztosan mellette és 103 ellene. A legutóbbi közvélemény-kutatások közül viszont a befolyásos YouGov szakértői azt a következtetést vonták le, hogy egy másik miniszterelnök legalább olyan rossz, ha nem rosszabb megállapodást tudna kötni az Unióval, mint May asszony. Ami pedig az ellenzék vezérével való összehasonlítást illeti, a megkérdezettek 30 százaléka tartja „jónak”, 48 százalék pedig „rossznak” a kormányfő teljesítményét, míg Jeremy Corbyn munkáját csak 24 százalékuk gondolja kielégítőnek.
Brüsszel a „történelmi” alku megkötése előtt és az azóta eltelt időben többször is hangsúlyozta, hogy nem kívánja újrakezdeni a tárgyalásokat. Leo Varadkar ír kormányfő hétfő délután a voks elmaradásáról szóló drámai hír hallatán megismételte, hogy „egyetlen megegyezés van az asztalon, melynek előkészítése másfél évet vett igénybe és huszonnyolc ország kormányának támogatását élvezi”. A váratlan fordulat nyomán akár két oldalról kezdeményezhetnek bizalmatlansági indítványt Theresa May-jel szemben. Az illetékes 1922-es Bizottság hírek szerint már csak mintegy 18 erre felszólító levélre vár, és ezek beérkezése után meg kell tartani a szavazást.
Bár hírek szerint a Munkáspárt kivárásra rendezkedett be, az új helyzetben megragadhatja a kezdeményezést bizalmatlansági szavazás követelésével, amit a Liberális Demokraták vezetője, Vince Cable kész támogatni. Ha a teljes ellenzéket maga mellé állítja és így győz, Jeremy Corbyn, aki ugyan 69 éves kora és 1983 óta tartó képviselősége ellenére soha nem töltött be miniszteriális tisztséget, két hetet kap működőképes kormány létrehozására. Ha ez meghiúsulna, rendkívüli parlamenti választást kellene kiírni.
Nyilvánvaló utód híján a kormányfői címre egyre többen helyezkednek. Boris Johnson volt külügyminiszter a BBC Andrew Marr showjának adott interjújában államfőhöz méltó fellépéssel „személyes felelősséget” vállalt a munkahelyek megőrzéséért, ha May-é helyett az ő Brexit-terve valósulna meg. Amber Rudd, a kormányba nemrég visszatért munka- és nyugdíjügyi miniszter a norvég társulási mintát honosítaná meg az Egyesült Királyságban, ami az egységes piac és vámunió megőrzésének előnyei mellett a munkaerő szabad mozgásának és az EU költségvetéséhez való hozzájárulás folytatásának „hátrányaival” járna. Amivel Theresa May többször is riogatott az utóbbi időben, akár valósággá is válhat.
Az Európai Bíróság hétfőn hivatalosan is bejelentette, hogy az Egyesült Királyság egyoldalúan visszavonhatja kilépési döntését. Ehhez egy egyre többek által követelt második népszavazásra lenne szükség, amely elkerülhetetlenül újabb sebeket okozna a máris súlyosan megosztott brit társadalomban.