Izrael;Sorsok Háza;

- Sorsok Háza : Izraelben is aggódnak

A Sorsok Háza ügye is téma volt, amikor Reuven Rivlin izraeli államfő hivatalában fogadta Heisler Andrást, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnökét. Heisler, aki nemrég tért haza Izraelből, kérdésünkre közölte: nincs felhatalmazása rá, hogy az államfővel folytatott megbeszélés részleteiről nyilatkozzon, de azt jelezte, kint tartózkodása idején az izraeli sajtót két magyar vonatkozású esemény is foglalkoztatta.

Az egyik a Sorsok Háza, amelynek koncepciójával kapcsolatban széles körben erős aggályokat fogalmaznak meg. A másik a Figyelő „egyértelműen antiszemitának tartott” címlapja. (A szóban forgó lapszám első oldala pénzesőben ábrázolta Heisler Andrást.)

Múlt héten jött a hír, hogy Orbán Viktor „két tanácsadója” a Sorsok Házáról tárgyal Netanjahu miniszterelnök munkatársával, Reuven Azarral.

Reuven Rivlin

Heisler András tájékoztatása szerint Tel-Avivban ünnepséget rendeztek a magyar nyelvű izraeli újság, az Új Kelet fennállásának századik évfordulója alkalmából. A rendezvényen Takács Szabolcs, a Miniszterelnökség államtitkára és Szalay-Bobrovniczky Vince, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára is részt vett. A Szombat portálon megjelent értesülést megerősítve Heisler elmondta, ők ketten lehettek Azar tárgyalópartnerei. A konzultáció eredményéről a Mazsihisz elnökének nincs információja.

Ahogyan arról a Népszava is beszámolt, a kormány a Köves Slomó rabbi vezette Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) tulajdonába adta a Józsefvárosi pályaudvar helyén létesítendő új emlékközpontot, az évek óta üresen álló Sorsok Házát. Az intézmény tartalmi kialakításában Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója is szerepet kap, akit kritikusai azzal vádolnak, hogy a Horthy-korszakot mentegető, történelemhamisító koncepciót akar megvalósítani.

Heisler hangsúlyozta, a Mazsihisz továbbra is kész szakértői segítséget nyújtani ahhoz, hogy a Sorsok Házában történelmi szempontból hiteles kiállítás jöjjön létre. Tárgyalópartnernek azonban a Mazsihisz nem az EMIH-et és Schmidt Máriát, hanem kizárólag a magyar kormányt tekinti.

Valószínűleg a hatóságok azért nem látnak sehol korrupciós ügyeket, mert már kiszorították őket e hazából.