ENSZ;Marrákes;

- Elfogadták az ENSZ globális migrációs megállapodását

A konferencia hétfőn kezdődött Marrákesben, 150 ország képviselőjének részvételével.

Elfogadták az ENSZ globális migrációs megállapodását hétfőn, a Marokkó délnyugati részén található Marrákesben kezdődött konferencián – írja a Reuters Nasser Bourita marokkói külügyminiszter bejelentése alapján. Az eseményen 150 ország képviselője vett részt.

Mint megírtuk, a 34 oldalas dokumentum a migráció biztonságossá, szabályozottá és rendezetté tétele érdekében fogalmaz meg 23 célkitűzést. Ahogy közeledett azonban a marokkói rendezvény időpontja, úgy szaporodott egyre jobban azoknak az országoknak a száma – közéjük tartozik hazánk is –, amelyek elutasítják, veszélyesnek tartják ezt a migrációs csomagot.

A tervezet megszövegezésének kezdetén még mind a 193 ENSZ-tagállam együtt volt, élükön az Egyesült Államokkal. Barack Obama elnök kijelentette, hogy egyetlen ország sem képes egymagában kezelni a migráció problémáját, és globális megközelítésre van szükség. A 2016-ban megválasztott Donald Trump azonban megvonta a csomagtól a támogatást, mondván, annak számos előírása ellentmond az amerikai bevándorlási és menekültpolitikának.  

A diplomaták által migrációs kompaktnak elnevezett dokumentum nem minősül nemzetközi jogi kötelező erővel bíró szerződésnek. Politikai jellegű kötelezettségvállalásokat tartalmaz, amelyek iránya kétségkívül a migráció mederbe terelése, és nem a visszaszorítása. Az ENSZ globális migrációs megállapodását, amely jogilag nem kötelező érvényű, december 19-én bocsátják szavazásra a világszervezet közgyűlése előtt.

A viták különösen Európában lángoltak fel az utóbbi időben, és az Európai Unió több tagországa fordított hátat a migrációs csomagnak. Az ellenzők közé tartoznak a visegrádi csoport országai is: Magyarország mellett Lengyelország, Csehország és Szlovákia. Szlovákiában furcsa közjáték zajlott le az ügyben ugyanis az elfogadás mellett érvelő Miroslav Lajcák külügyminiszter előbb kijelentette, hogy ha országa elutasítja a csomagot, akkor ő lemond. Pozsonyban ennek ellenére a nem mellett döntöttek – Lajcák pedig közölte, hogy mégis marad.

Két megállapodásKét egyezségről van szó, mindkettőt 2016. szeptember 19-én, az ENSZ közgyűlésén kezdeményezték, mindkettőből javaslat született, egymástól elválasztva. Aláírni egyik esetben sincs mit, azaz jogilag nem kötelező, irányelvekről van szó. De amíg a migrációs megállapodás esetében több ország, így az USA, Magyarország is hangoztatta távol maradását, addig a menekültügyi paktumban csak az Egyesült Államok nem óhajt részt venni.

Kormányzati források szerint nem tartják meg kedd este az EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről szóló szavazást. Theresa May ugyanakkor szóvivője útján cáfolja ezt.