megtakarítás;

Képünk illusztráció

- Egyre intenzívebben ösztönzi a kormány, hogy mindenki spóroljon magának idős korára

Nem kicsi a tét: 600 milliárd forint újbóli befektetéséről kell dönteni.

Az öngondoskodás fokozására, főként a nyugdíjcélú megtakarítások gyarapítására buzdít a kormány.  A Pénzügyminisztérium (PM) hétvégi közleményében azt hangsúlyozta, hogy aki még idén elkezd félretenni idős korára, az már jövő évi adóbevallásában élhet az adójóváírás lehetőségével. Alapvetően három nyugdíj célú megtakarítás létezik: a nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ), a nyugdíjbiztosítás és az önkéntes nyugdíjpénztár.

Minden befizetés után igénybe vehető az adókedvezmény, ami a befizetések 20 százaléka, de az önkéntes kölcsönös nyugdíjpénztári befizetésnél maximum egy évben 150 ezer forint, a nyugdíj-előtakarékossági számlánál legfeljebb 100 ezer (illetőleg 130 ezer), a nyugdíjbiztosítási szerződés esetén pedig 130 ezer forint a felső korlát. Ha valakinek több nyugdíj célú megtakarítása is van, akkor az adókedvezmény éves korlátja magasabb, 280 ezer forint. Idén mintegy 710 ezren vettek igénybe ilyen jellegű megtakarításaik után adókedvezményt. Az érintettek összesen több mint 28 milliárd forintnyi adót spóroltak meg - összegezte  a PM közleménye.

A nyugdíjcélokat is számba vehetik azok, akiknek éppen év végével jár le a tartós befektetési számlán kamatozó (tbsz) megtakarításuk. A jegybank adatai szerint 111 ezer ilyen befektető áll kényszerű döntés előtt, ők 2013-ban választották ezt a megtakarítási formát, és idén telik le a választott ötéves tartási idő. Nem kevés pénz újrabefektetéséről kell dönteniük: a 2013 végi állomány meghaladta a 600 milliárd forintot. Az NN Biztosító korábbi felmérése szerint ez a csoport érzékeny az adókedvezményekre, ugyanis az akkori számlanyitással is a betétek hozama után fizetendő hat százalékos egészségügyi hozzájárulást kívánták elkerülni. Az újra befektetők közül sokan vélhetően valamilyen más, hosszú távú, adókedvezményt kínáló megtakarításba is fektetnek felszabaduló pénzükből. Így fogékonyak lehetnek a nyugdíjcélú megtakarításokhoz társított adójóváírásra is. 

Az NN Biztosító reprezentatív kutatása arra is kitért, hogy milyen időtávon és milyen célokra takarít meg a magyar lakosság: az aktív korú lakosság kettő-ötéves időtávon jellemzően a vállalkozásindításra, saját esküvő megrendezésére, illetve meglévő hitel törlesztésére takarékoskodik. Hat-tízéves távon a gyermekek életkezdésének támogatása és a lakásvásárlás jelenik meg célként, míg ennél hosszabb távon a tartalékképzésre, a folyamatos megtakarításra helyeződik a hangsúly.  

Válogatás A hétvégén országszerte megkezdődött a karácsonyfavásár. Érdemes körültekintően kiválasztani az ünnep jelképének számító és tavalyihoz képest drágább fát.