Nem ünnepelhet együtt és nem vállalhat szellemi közösséget egy olyan emberrel, aki szisztematikusan döngöli földbe, teszi tönkre Antall József életművét, politikai munkássága szinte minden eredményét - ezzel, pontosabban Orbán Viktor jelenlétével indokolta Herényi Károly, miért nem megy el arra az ünnepségre, amelyen Antall József halálának negyedszázados évfordulójára emlékeznek.
Az MDF volt szóvivője az atv.hu-hoz eljuttatott levelébe arról ír: „Antall József életcélja a szabad, független és demokratikus Magyarország megteremtése volt. Ez a cél vezérelte 1956-ban, majd harminchárom év múltán, 1989-ben. 1990-től a Magyar Köztársaság első szabadon választott miniszterelnökeként kormánya, az országgyűlés támogatásával és együttműködésével megteremtette a magyar jogállamiság törvényi alapjait és jogi hátterét, valamint létrehozta a demokratikus jogállam működését biztosító intézményrendszert. Kivezette Magyarországot a Szovjet birodalom katonai szervezetéből, a Varsói Szerződésből. Kezdeményezője volt a keleti tömb legfőbb gazdasági szervezetének, a KGST felszámolásának. Ez a két aktus teremtette meg a nyugati, demokratikus világhoz való csatlakozásunk feltételeit. Antall József és kormánya kezdeményezte a nyugati katonai és gazdasági intézményekhez történő csatlakozásunkat” – áll a levélben.
Orbán Viktor miniszterelnök és kormánya 2010-óta Antall József politikai életművének felszámolója – véli Herényi Károly. a volt politikus. „Orbán Viktor második kormánya megalakulása óta harcban áll az EU-val és Putyin birodalma felé nyit. Nem teljesíti NATO tagságból eredő kötelességeinket, nemzeti érdekekre való hivatkozással akadályozza Ukrajna NATO tagságát” – írja.
A Választásról szóló törvény módosítása egyenértékű a plurális parlamenti demokráciákat jellemző választási rendszer felszámolásával, ismét az egypártrendszer felé vezeti az országot. Az iliberalizmus hirdetése egyenlő az egyetemes emberi szabadságjogok, az egyetemes kereszténydemokrácia értékeinek semmibe vételével. A politikai inkorrektség nyílt vállalása összeférhetetlen és összeegyeztethetetlen az európai keresztény-konzervatív értékrenddel – fogalmaz a levélben.
Szerinte az MTA elleni politikai támadás a tudományos élet, a tudományos kutatás szabadsága és politikától való függetlensége felszámolásának a kezdete. A Magyarországon 1993 óta működő CEU politikai kiüldözése, a tanszabadság korlátozása a középkori könyvégetések modernkori megfelelője.
Úgy véli, a néhány napja létrejött - a GVH-t kijátszó- alapítványi formában működtetendő médiakonglomerátum a hazai sajtószabadság totális felszámolásának sötét kísérlete. Megemlíti, hogy nem tartozik azok közé, akik ezeket a cselekedeteket elfogadják, méltányolják, vagy dicsérik.
Arról ír, Antall József ízig-vérig államférfiúi erkölcsökkel bíró és élő demokrata volt. Életében és életével a nemzeti közjót szolgálta. A fiatal magyar demokráciát három veszélytől óvta. A kalandorpolitikától, a kocsmapolitizálástól valamint a weimarizálódástól. A harmadik a legveszélyesebb, mert a demokráciát demokratikus úton hatalomba került politikai erő számolja fel. Hasonlóan, ahogy a múlt század harmincas éveinek Németországában történt. Nálunk 2010 óta valami nagyon hasonló történik - írja.
"Politikai ízlésem, szocializációm és konzervatív értékrendem nem teszi lehetővé, hogy együtt emlékezzem egy olyan emberrel, aki politikai cselekedeteit tekintve a keresztény-konzervatív értékrend szerint sem erkölcsösnek, sem jó ízlésűnek, sem demokratának nem nevezhető" - jegyzi meg a volt politikus.
Mint írja, nem emlékezhet együtt Antall Józsefre egy olyan emberrel, akinek a politika nem a közjó szolgálatát, hanem a pillanat mindenkori uralmát, vagyis a hatalmat jelenti. Nem emlékezhet Antall Józsefre - akit kortársai, George H. W. Bush, Jacques Chirac, Helmut Kohl elismeréssel és megbecsüléssel illettek -egy olyan emberrel, akit a nyugati országok vezetői kerülnek, aki kizárólag Putyin, Erdogan valamint a tatár parlament résztvevői között Kirgizisztánban érzi igazán otthon magát – fogalmaz.
„Méltatlan lenne. Méltatlan lenne Antall József emlékéhez, méltatlan lenne a tisztességes Magyarországhoz, és méltatlan lenne a keresztény-konzervatív eszmerendszerhez” – zárja sorait Herényi.