Ujhelyi István;Európai Munkaügyi Hatóság;

Eirópa-párti tüntetés a második világháború végének 72. évfordulóján, amiről Heiko Maas is megemlékezett Facebook-oldalán.

- Lenne egy intézmény, amelyik a dolgozók érdekeit érvényesíti, de a Fidesz megpróbálja elgáncsolni

A hazafiasság a jelek szerint nem egyenlő a nemzetállamra való hivatkozással, sőt.

"Nem európai érdekképviselet, hanem a magyar emberek elárulása, az amit a Fidesz csinál", kommentálta Ujhelyi István, hogy a magát a „nemzeti” jelzővel címkéző kormány tiltakozott az Európai Munkaügyi Hatóság létrehozása ellen, és nem is szavazta meg az erről szóló nyilatkozatot. (Emlékeztetőül: a héten ülésezett az uniós foglalkoztatási, szociális, egészségügyi és fogyasztóvédelmi miniszterek tanácsa, és döntött az említett hatóság felállításáról.)

 Az Európai Munkaügyi Hatóság jövőbeni feladata biztosítani, hogy a munkavállalók mobilitására vonatkozó uniós szabályokat EU-szerte minden tagállamban méltányosan, egyszerűen és hatékonyan érvényre juttassák. Leegyszerűsítve: ez az uniós intézmény védi és támogatja például azokat az uniós polgárokat, akik rövidebb vagy hosszabb időre egy másik tagállamba mennek dolgozni.

Az Orbán-kormány azzal érvelt: a tagállami kompetenciákat sérti, ha egy uniós hatóság ellenőrzi a munkaügyi szabályok betartását. Vagyis, a Fidesz megint csak azért hagyja cserben saját polgárait, mert nem akarja, hogy bárki az európai elvek betartására késztethesse. Hogy teljesen egyértelmű legyen: ez a szervezet tartaná be a külföldön dolgozó magyarok (létszámunk mintegy félmillió), illetve az itthon robotoló alkalmazottak jogát a tisztes munkavégzéshez (értsd: túlóra, munkabiztonság, fizetési szint, és így tovább). Ami pedig a nemzetállami félelmeket illeti: az Európai Munkaügyi Hatóság tagjai közé egyébként a tagállamok is delegálnának képviselőket és tanácsadói szerepkört kapnának a szakszervezetek, hogy elősegítsék például a szociális és munkaügyi szabályokkal való visszaélések elleni, akár határokon átnyúló fellépést is.

"A nemzetinek hazudott kormány másodrangú állampolgárokként kezeli a külföldön dolgozó magyarokat és nem biztosítja nekik például az egyenlő szavazati jogot. Ez a nemzetinek hazudott kormány semmibe veszi a munkavállalói érdekképviseletek véleményét. Ez a nemzetinek hazudott kormány épp egy kizsákmányoló rabszolgatörvényt próbál keresztülverni a társadalmon. Ez a nemzetinek hazudott kormány ismét cserben hagyta a magyar munkavállalókat csak azért, mert retteg a kontrolltól", indokolja Ujhelyi, hogy miért gáncsolja a dolgozók érdekét szolgáló törekvést az Orbán-kabinet.

A szocialista EP-képviselő szerint az MSZP, mint a legerősebb Európa-párti szövetség, egy olyan szociális Európa megteremtését akarja, ahol az embert helyezik a középpontba, ahol prioritást élvez a munkanélküliség elleni harc, ahol mindenkit egyenlő és igazságot garantáló jogok illetnek meg.

Ezzel szemben mi, Ez az igazi, álszent címkézés nélküli, valódi hazafiság.

A társadalmi dráma leegyszerűsítése nagyon veszélyes - interjú Pető Andreával az "Elmondani az elmondhatatlant – A nemi erőszak története Magyarországon a II. világháború alatt" című könyvéről.