Amint az várható is volt, a kiugróan magas, 5,2 százalékos harmadik negyedévi GDP emelkedés után az ipar is szép számokkal rukkolt elő. A KSH első becslése szerint októberben 5,9 százalékkal nőtt az ipari termelés az egy évvel korábbihoz képest, a munkanaphatástól megtisztított adatok alapján 3,3 százalékos volt a bővülés mértéke. Az idei év első 10 hónapjának teljesítménye is közel áll ehhez, 3,4 százalékkal növekedtünk az előző év azonos időszakához képest. Az ipar mintegy 1,8 millió embernek ad munkát, létszámuk évről évre nagyobb lesz.
Bár a kormány továbbra is az iparosítástól reméli a gazdaság teljesítőképességének növelését, a statisztikai adatok az ipar súlyának fokozatos csökkenését bizonyítják, míg a szolgáltatások - a világ más országaiban tapasztalt tendenciáknak megfelelően egyre nagyobb jelentőségre tesznek szert. Ma a GDP-n belül mintegy 25,6 százalékos az ipar részesedése, az elmúlt évtizedben 2016-ban 26.6 százalékkal értük el a csúcsot, a mélypontot pedig a 2009-es esztendő jelentette, amikor a világgazdasági válság hatására 23,5 százalékra csökkent a részesedése.
A részletes adatokra ugyan december 7-ig még várni kell, de az bizonyos, hogy az elektronikai ipar teljesítménye egyre izmosabb, és a nyár óta önmaga korábbi teljesítményéhez képest gyengélkedő autóipar is növelte kibocsátásait. Iparági hírek szerint a Volkswagen-csoport üzemeiben bizonytalanságot okozó új emissziós feltételek megteremtése megoldódni látszik, de ahhoz, hogy a hazai autógyárak ismét magukra találjanak és növelni tudják a kibocsátásukat, új modellek ide hozatalára is szükség volt.
Az ING elemzői továbbra is azzal kalkulálnak, hogy az idei év csúcsát a harmadik negyedév jelentette és az utolsó negyedévben némileg fékeződhet a gazdaság növekedése - közölte Virovácz Péter a pénzintézet vezető elemzője. Emlékeztetett arra, hogy tavaly az év egészében az ipar 4,6 százalékkal volt képes növelni a teljesítményét, amit feltehetően idén nem ér el, a szakember 3,5-4 százalék körüli bővülésre számít.