A NATO külügyminiszterei egyetértenek abban, hogy Oroszország megsérti a közepes és rövid hatótávolságú, szárazföldi indítású nukleáris eszközökről szóló megállapodás (INF) rendelkezéseit - jelentette ki a NATO-főtitkár Brüsszelben. Jens Stoltenberg elmondása szerint arra a következtetésre jutottak, hogy
A külügyminiszterek elfogadott nyilatkozatukban felszólították Oroszországot, hogy teljes körűen és ellenőrizhető módon azonnal térjen vissza a szerződés rendelkezéseihez. A szövetségesek továbbá szilárd elkötelezettségüket fejezték ki egy hatékony nemzetközi fegyverellenőrzési rendszer megőrzése és a leszerelés mellett - tette hozzá a főtitkár.
Mint elmondta, az Egyesült Államok és más szövetségesek hiába próbáltak együttműködni az orosz féllel és hiába kértek válaszokat az új rakétaprogramról. Oroszország válasz helyett egyre csak gyártotta és telepítette a szerződés szerint tiltott rakétákat. Az INF-szerződés megsértése alapjaiban ássa alá a szövetségesek biztonságát.
- fogalmazott Stoltenberg. A NATO folytatja átfogó elrettentési és védelmi politikáját, hitelessége és eredményessége érdekében pedig a rendszeres konzultációt Oroszországgal. "Nem akarunk új fegyverkezési versenyt. Nem akarunk új hidegháborút. A szövetségesek továbbra is az Oroszországgal való jobb kapcsolat érdekében fognak dolgozni" - húzta alá a főtitkár.
- nyilatkozta az amerikai külügyminiszter, Mike Pompeo a NATO állásfoglalásának kiadását követően - írja a Guardian. "Reméljük, irányt váltanak, de mostanáig semmi sem utal arra, hogy ez szándékukban állna" - tette hozzá. Donald Trump amerikai elnök először október 20-án jelentette be, hogy az Egyesült Államok fel akar mondani az INF-szerződést.
Oroszország nevében Marija Zaharova külügyi szóvivő nyilatkozott. Annyit mondott: "Oroszország szigorúan tartja magát a szerződés rendelkezéseihez, és az amerikai fél ezzel tisztában van".
A kétnapos külügyminiszteri tanácskozás középpontjában egyebek mellett a közepes és rövid hatótávolságú, szárazföldi indítású nukleáris eszközökről szóló megállapodás (INF) sorsa, az orosz-ukrán konfliktus megvitatása, valamint Bosznia-Hercegovina csatlakozási törekvése áll.
2007-ben Vlagyimir Putyin bejelentette: az INF nem szolgálja tovább az orosz érdekeket. Az Egyesült Államok 2013 óta állítja, hogy Oroszország a 9M729 Novator típusú manőverező robotrepülőgépek tesztelésével már meg is sérti a szerződést: a nukleáris töltet célba juttatására is képes fegyver hatótávolsága meghaladja az 500 kilométert.