Oroszország;NATO;atomfegyverek;

Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára

- NATO: Oroszország megsértette az atomfegyverekről szóló egyezményt

Tilos lenne közepes és rövid hatótávolságú nukleáris rakétákat telepítenie, mégis ezt teszi Oroszoszág a NATO külügyminiszterei szerint. Így már Amerika is az egyezmény felrúgásával fenyegetőzik.

A NATO külügyminiszterei egyetértenek abban, hogy Oroszország megsérti a közepes és rövid hatótávolságú, szárazföldi indítású nukleáris eszközökről szóló megállapodás (INF) rendelkezéseit - jelentette ki a NATO-főtitkár Brüsszelben. Jens Stoltenberg elmondása szerint arra a következtetésre jutottak, hogy

Oroszország bizonyíthatóan új rakétarendszert fejlesztett és épített ki, amely teljes mértékben megsérti a világ biztonságát 30 éve őrző kulcsfontosságú szerződést.

A külügyminiszterek elfogadott nyilatkozatukban felszólították Oroszországot, hogy teljes körűen és ellenőrizhető módon azonnal térjen vissza a szerződés rendelkezéseihez. A szövetségesek továbbá szilárd elkötelezettségüket fejezték ki egy hatékony nemzetközi fegyverellenőrzési rendszer megőrzése és a leszerelés mellett - tette hozzá a főtitkár.

Mint elmondta, az Egyesült Államok és más szövetségesek hiába próbáltak együttműködni az orosz féllel és hiába kértek válaszokat az új rakétaprogramról. Oroszország válasz helyett egyre csak gyártotta és telepítette a szerződés szerint tiltott rakétákat. Az INF-szerződés megsértése alapjaiban ássa alá a szövetségesek biztonságát.

"Új orosz rakéták vannak Európa közvetlen szomszédságában. A helyzet, amelyben az Egyesült Államok betartja a szerződést és Oroszország nem, egyszerűen nem tartható fenn"

- fogalmazott Stoltenberg. A NATO folytatja átfogó elrettentési és védelmi politikáját, hitelessége és eredményessége érdekében pedig a rendszeres konzultációt Oroszországgal. "Nem akarunk új fegyverkezési versenyt. Nem akarunk új hidegháborút. A szövetségesek továbbra is az Oroszországgal való jobb kapcsolat érdekében fognak dolgozni" - húzta alá a főtitkár.

60 napja van Oroszországnak, hogy visszatérjen az együttműködéshez, különben az Egyesült Államok a maga részéről szintén felrúgja az egyezséget

- nyilatkozta az amerikai külügyminiszter, Mike Pompeo a NATO állásfoglalásának kiadását követően - írja a Guardian. "Reméljük, irányt váltanak, de mostanáig semmi sem utal arra, hogy ez szándékukban állna" - tette hozzá. Donald Trump amerikai elnök először október 20-án jelentette be, hogy az Egyesült Államok fel akar mondani az INF-szerződést.

Oroszország nevében Marija Zaharova külügyi szóvivő nyilatkozott. Annyit mondott: "Oroszország szigorúan tartja magát a szerződés rendelkezéseihez, és az amerikai fél ezzel tisztában van".

A kétnapos külügyminiszteri tanácskozás középpontjában egyebek mellett a közepes és rövid hatótávolságú, szárazföldi indítású nukleáris eszközökről szóló megállapodás (INF) sorsa, az orosz-ukrán konfliktus megvitatása, valamint Bosznia-Hercegovina csatlakozási törekvése áll.

INF-szerződés - Élt 30 évetAz 1987-ben aláírt INF egyezmény ("Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty") egy egész fegyvernem leszereléséről szólt. Az aláíró hidegháborús országok amellett kötelezték el magukat, hogy leszerelik az 500 és 5500 kilométeres hatótáv közötti, szárazföldről indítható nukleáris rakétáikat. 1991-ig 2700 ilyen fegyvert semmisítettek meg.
2007-ben Vlagyimir Putyin bejelentette: az INF nem szolgálja tovább az orosz érdekeket. Az Egyesült Államok 2013 óta állítja, hogy Oroszország a 9M729 Novator típusú manőverező robotrepülőgépek tesztelésével már meg is sérti a szerződést: a nukleáris töltet célba juttatására is képes fegyver hatótávolsága meghaladja az 500 kilométert.

Kötelezte a brit parlament kormányt, hogy hozza nyilvánosságra a Brexit-megállapodáshoz adott jogi útmutatót. A kormány példátlan módon, testületileg megsértette a parlamentet, amiért erre eddig nem volt hajlandó.