;

bányászat;Szent Borbála napja;Nemzeti Innovációs és Technológiai Minisztérium;

- Keserédes bányásznapi ünnepség

Kevés biztatóval kecsegtette kedden a hazai bányászokat Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a Magyar Bányászati Szövetség Szent Borbála napi hagyományos ünnepségén.

Pedig a pulpituson helyet foglalt Fónagy János nemzeti vagyonnal kapcsolatos parlamenti ügyekért felelős államtitkár és Kádár Andrea Beatrix, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) energiaügyért felelős helyettes államtitkára is. Miután a kormány a szénbányászat teljes kivezetése mellett kötelezte el magát, a tárcavezető a bányászat és a kohászat új kitörési lehetőségeit villantotta fel. Az ágazat fő felvevőpiaca a jármű- és építőipar, legyen szó akár réz- vagy ritkaföldfémek kitermeléséről, akár alumíniumkohászatról.

Elkészült az Energetikai Ásványvagyon-hasznosítási és Készletgazdálkodási Cselekvési Terv, ami innovációra ösztönöz, de akár könnyítenének a vállalkozók terhein is. Az eseménynek helyt adó Magyar Bányászati és Földtani Szolgálattal közösen vizsgálják a tisztaszénfeldolgozási lehetőségeket, illetve a különböző – elsősorban szénhidrogén- és földhőkutatási – koncessziók nyertesei már eddig több mint 50 milliárdot ruháztak be. A kormány a jövőben is támaszkodni kíván a szakmakultúrára.

Miután a kabinet elvetette az új, legalább 600 megawattos, minimális környezetszennyezésű, lignitalapú blokkra vonatkozó szakmai javaslatot, a Bánya- Energia- és Ipari Dolgozók Szakszervezete igazságos, kiszámítható, az érintett dolgozók számára jövőképet biztosító átmenetet kér – közölte az ünnepség után lapunkkal Rabi Ferenc elnök. Bár a mélyművelésű egységek bezártak, egy dolgozó se maradt ellátatlanul. Az elnök kiszámítható vállalkozói környezetet sürgetett, de biztos benne, hogy a bányászat hosszú távú jövő elébe néz. Amúgy a kormánypárti Bencsik János és Czunyiné Bertalan Judit parlamenti javaslata épp most könnyítene a nyugdíjas bányászok terhein.

A klíma további politikai döntéseket várA most formálódó energiastratégia célja a tiszta, okos és megfizethető termék biztosítása - fogalmazott tegnap a Budapest Energy Summit nevű nemzetközi rendezvényen Kaderják Péter, az ITM energiaügyekért és klímapolitikáért felelős államtitkára. Magyarország 2030-ra 1990-es alapon 40 százalékal csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását. Ettől és az energiahatékonyság ösztönzésétől a rezsiköltségek visszafogását is várják. Mivel az iparág folyamatai nem biztosítják a fenntarthatóságot, ehhez további kormányzati lépéseket sürgetett Varró László, a Nemzetközi Energia Ügynökség és Spencer Dale, a BP vezető közgazdásza is.