;

rekonstrukció;Műcsarnok;MMA;Magyar Művészeti Akadémia;

- Jövőre megkezdődhet a Műcsarnok felújítása

A Műcsarnok gépészeti berendezései szinte használhatatlan állapotban vannak – tájékoztatta a Népszavát az MMA. A beruházás költségének nagysága továbbra sem tudható.

Gépészeti és energetikai felújítás vár a Műcsarnokra, szigetelni fogják a homlokzati falak külső lábazatát is – tájékoztatta lapunkat a Magyar Művészeti Akadémia (MMA). Mint arról a magyar sajtóban egyedüliként a Népszava számolt be: az MMA november 22-i közgyűlésén elhangzott, a köztestület tulajdonában és fenntartásában álló Műcsarnok hároméves felújítás előtt áll, az MMA-ban pedig évek óta tervezik az épület energetikai, gépészettechnikai és belsőépítészeti megújítását. „A 2019-ik és 2020-ik évben is lenne már munkánk, az ehhez kötődő egyeztetéseket az MMA ez ügyben már évekkel ezelőtt megkezdte a kormánnyal. 2021 őszére szeretnénk a belső tereiben megújított állapotban átadni a közönségnek, 2022-es évre legfeljebb csak olyan fejlesztések csúszhatnának át, amely a közönségforgalmi tereket nem érintik” – fogalmazott az MMA főtitkára, Kucsera Tamás Gergely a közgyűlésen. Megírtuk: eszerint akár be is zárhat a Műcsarnok, a kiállítási programjában mindenesetre 2019. január 20-ig szerepelnek tárlatok.

A közgyűlés után írásban kérdeztük az MMA-t, pontosan mikor zár be a Műcsarnok; a felújítás a gépészeten, belső tereken túl az épület milyen részét, összesen hány négyzetméterét érinti még; milyen összegű beruházást terveznek? A választ most kaptuk meg.

„A Műcsarnok gépészeti és energetikai felújításának elsődleges célja, hogy a magyar kortárs művészet alkotásai egy korszerű építészeti, műszaki és a műtárgyak biztonságát garantáló környezetben kerülhessenek bemutatásra a közönség számára. További cél a költséghatékony, környezetbarát és fenntartható energiagazdálkodás – az energiastratégia kulcselemei – megvalósítása Budapest egyik ikonikus épületében, hosszú távon biztosítva ezzel a kulturális, művészeti és társadalmi élet fejlődését, gazdaságos működtetés és a környezetet minimális terhelése mellett, megteremtve ezzel egy javuló kiállítási trend előfeltételeit. A Műcsarnok gépészeti berendezései szinte használhatatlan állapotban vannak, jelentős részük nem működik”– írták.

A munkálatok már jövőre elkezdődnek, a költsége nem ismert, a rekonstrukciót pedig úgy kívánják megoldani, hogy a kiállítótért csak részben zárják le a látogatók előtt.

„A Műcsarnok gépészeti rekonstrukciójához szükséges hazai forrás biztosítását – a Kormány vonatkozó döntését – követően a Liget Budapest Projekt ütemezése alapján – az Ötvenhatosok tere felújítása, valamint sétány kialakítása miatt, hogy később ne kelljen azt újra felbontani – első ütemben az épület homlokzati falainak külső lábazati szigetelése szükséges még a 2019. évben. Csak ezután kezdődhet meg a teljes gépészeti rekonstrukció oly módon, hogy a munkálatok a működést lehetőleg csak kis mértékben akadályozzák. A rekonstrukcióhoz szükséges közbeszerzési eljárások lefolytatása után tudunk tájékoztatást adni a beruházás pontos összegéről”– áll az MMA levelében.

Nyelvi és szerkezeti kegyetlenség, életközelinek tűnő élmények: Jól fésült mennydörgés címmel jelentek meg Jorge Luis Borges összegyűjtött novellái. A kötet a szerző eddig magyarul nem olvasható írásait is tartalmazza.