;

ELTE;

- Megszólalt az ELTE BTK dékánja a feljelentősdivel kapcsolatban

A védelem hallgatóinkat és oktató-kutatóinkat is megilleti – hangsúlyozta Sonkoly Gábor.

Korábban mi is beszámoltunk arról, hogy tételesen cáfolta az ELTE médiatanszékét vezető Hammer Ferenc a 888.hu-n megjelenő, az ELTE tanárait és működését kritizáló állításokat. Pedig ezek – amelyeket egy elsőéves BTK-s diák lőtt be a szerkesztőségebe – ihlették a kormánymédiumot arra, hogy egy feljelentő felületet hozzon létre. A G. Fodor Gábor által szerkesztett 888.hu arra kérte az egyetemistákat, ha elegük van az egyetemükön zajló „kéretlen baloldali politizálásból”, akkor egy megadott emailcímen jelentsék fel tanáraikat.

444.hu megkereste az üggyel kapcsolatban az ELTE rektorát és a bölcsészkar dékánját. A rektor nem reagált, Sonkoly Gábor dékán viszont azt írta:

„Az ELTE BTK intézményként politikamentes oktatási és kutatási tevékenységet folytat. Bármilyen etikai tekintetben kifogásolható esemény etikai eljárás keretében kezelendő. A kar vezetéséhez nem érkezett olyan etikai bejelentés, amely etikai eljárás megindítását indokolta volna. A védelem hallgatóinkat és oktató-kutatóinkat is megilleti. Az elmúlt napok sajtó-megnyilvánulásait nem kívánjuk kommentálni, és névtelen sajtó-bejelentéseket sem kívánunk kezelni.”

Az ELTE BTK Hallgatói Önkormányzatától is megkérdezték, mit szólnak a konkrét esethez, illetve mi az álláspontjuk az egyetemi politizálásról. Jancsó Dorottya elnök azt válaszolta:

„Az ELTE BTK 17 intézetében közel 7000 hallgató és több száz oktató kerül kapcsolatba egymással órai keretek között, amelyek során rengeteg nézőpont és vélemény találkozik, ezek között pedig óhatatlanul lesznek olyanok, amelyekkel nem mindenki ért egyet. Az egyik legfontosabb értékünknek tartjuk a vélemények szabad ütköztetését és a kritikai gondolkodást, ami nagyban hozzájárul ahhoz, hogy az ELTE BTK továbbra is az egyetemi ranglisták élén állhasson.”

Hallgatótársaink mind a médiában olvasottakkal, mind az órákon hallottakkal kapcsolatban önálló álláspontokkal rendelkeznek, amelyek megvitatására akár egyetemi környezetben is lehetőségük van. Ebből következik az, hogy az egyes órák során elhangzottak alapján nem lehet és nem is szabad messzemenő következtetéseket levonni a Kar teljes közösségével kapcsolatban” – írta a HÖK, amely a hallgatók érdekképviseletét „egy higgadt, szakmai, aktuálpolitikától mentes környezetben igyekszik folytatni.”

Azt írják, hogy ez nem mindig lehetséges, hiszen „a politikai térben gellert kapó ügyek hamar begyűrűzhetnek a hallgatók mindennapjaiba, ahol komoly károkat is okozhatnak, így az egyetem vezetésével közösen komoly szerepünk és felelősségünk van ezek kezelésében”.

Ki kell adniuk az éjszakai járatok több évnyi utasforgalmi adatait.