A koleszterin a testzsírok egy típusa és két úton kerülhet a szervezetünkbe: egyrészt élelmiszerekkel, másrészt a májunk is termeli. Bizonyos mennyiségig hasznos: a sejtek alkotóeleme, részt vesz a hormontermelésben és a D-vitamin szintézisében is. A felesleg azonban lerakódik az erekben és szív-érrendszeri betegségek kialakulásához vezethet.
Az életmód következtében az úgynevezett „rossz”, vagyis LDL-koleszterin szint megemelkedhet.
Növeli a koleszterinszintet:
a dohányzás
a telített zsírsavakban gazdag élelmiszerek fogyasztása,
a mozgásszegény életmód,
a túlsúly és elhízás,
egyes betegségek - diabétesz, vese- és májbetegség - és bizonyos gyógyszerek (szteroidok, béta-blokkolók, antidepresszánsok).
Örökölhető magas koleszterinszint
Az örökletes hiperkoleszterinémiák enyhébb, de gyakoribb formája, 500 emberből egyet érint. Rendkívül ritkán, de előfordulhat az is, hogy mindkét, HeFH-ban szenvedő szülőtől a kóros gént örököl a gyermek. Erre, a homozigóta familiáris hiperkoleszterinémiára jellemző a perifériás érbetegség, az érszűkület. Becslések szerint világszerte mintegy tízmillió embernek van familiáris hiperkoleszterinémia betegsége, de a betegek 80 százalékánál nem ismerik ezt fel. Az érintett magyar betegek száma 20-50 ezer lehet, és jelenleg alig egy százalékuk tud a problémájáról. Ezért is fontos a rendszeres laborvizsgálat – panasz és tünetek nélkül is – hangsúlyozta a szakorvos.
Az LDL koleszterin tartós emelkedése a zsír és a kalcium lerakódásához vezet az érfalakban, így azok beszűkülhetnek vagy elzáródhatnak. Az érelmeszesedés hosszútávú következménye lehet stroke, szívkoszorúér-betegségek kialakulása, és károsodhatnak az egyes szervek és az izmok is. Az LDL-szint emelkedésének mértékétől és időtartamától függően a HoFH-ban szenvedő fiatal, akár 20-30-as éves, betegeket is veszélyeztetheti a szívinfarktus és az agyvérzés, aminek hátterében az érfalak felgyorsult öregedése áll.
Életmóddal és gyógyszerrel is csökkenthető
Ennek alapja a zöldségekre, gyümölcsökre, teljes kiőrlésű gabonákra, fehér húsokra, halakra épülő táplálkozás és a rendszeres, megfelelően felépített mozgás. Ezen kívül, különösen öröklött hiperkoleszterinémia esetén gyógyszeres kezelésre is szükség lehet, még akkor is, ha nincsenek zavaró tünetek – mondta dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa.