Már a jövő őszi önkormányzati választásra “melegíthet be” a Fidesz azzal, hogy feloszlatják, vagy ahogy a belső zsargonban inkább szeretik említeni, “újjászervezik” a párt budaörsi alapszervezetét.
A “feloszlatási eljárás” a Fidesz országos választmányának döntése nyomán már elindult, ennek részeként pedig november 29-ével a helyi szervezet elnökségének és tagjainak tagsági jogai is megszűntek – tudta meg a Zoom.hu.
A budaörsi szervezet feloszlatását a várost is magába foglaló Pest megye 2-es választókerület elnöke, Csenger-Zalán Zsolt kezdeményezte. Az egykori MDF-alapítóból lett fideszes politikus 2004 óta választókerületi elnök, 2010-től országgyűlési képviselő, közben 2010-2014 között volt Zsámbék polgármestere is. Csenger-Zalán idén áprilisban hajszállal, alig 300 voksnyi előnnyel szerzett parlamenti mandátumot az akkor még LMP-s jelölt, Szél Bernadettel szemben.
A portál kereste Csenger-Zalán Zsoltot, hogy az okokról kérdezzük. Ám ő ezek említése nélkül csak annyit mondott a Zoom.hu-nak, hogy elindult egy “újjászervezési folyamat”. Elismerte, hogy ez valóban a tagsági jogok megszűnésével jár a Fidesz alapszabálya szerint (24.§ 3-as pont), de hangsúlyozta: hivatalosan nem oszlottak még fel. Nem jutottunk közelebb az okokhoz azzal sem, hogy kerestük Hardy Gézát, a budaörsi Fidesz-szervezet elnökét: a politikus cikkünk megjelenéséig sem hívásunkra, sem sms-ünkre nem válaszolt.
A budaörsi Fidesz-frakció vezetője, Löfler Dávid sem volt sokkal bőbeszédűbb. Sms-ben annyit közölt, hogy “a Fidesz budaörsi szervezetének újjászervezése megkezdődött”. A További kérdéseket – így azt is, igaz-e az értesülés, miszerint ő ambicionálná az új alapszervezet elnöki posztját – azzal hárította el: “Jelen pillanatig semmilyen döntés nem született még, a folyamat lezárultával állunk szíves rendelkezésére.”
Nem akarnak újabb pofont
A budaörsi Fidesz “újjászervezése” mögött a lap információi szerint – a régóta, évek óta húzódó belső feszültségek és a személyi ellentétek mellett – az is állhat, hogy a kormánypárt megelégelte a korábbi évek sikertelenségét, és 2019-ben szeretné elfoglalni Budaörsöt, vagyis új szervezettel, új emberekkel vágna neki az önkormányzati választási kampánynak, hogy legyőzhesse a várost rekordhosszú ideje, 1991 óta vezető Wittinghoff Tamást.
A Fidesz valóban nem lehet igazán elégedett a budaörsi választási eredményekkel, hiszen 2010 óta hiába szinte töretlen a Fidesz-KDNP kétharmados parlamenti többsége, a Pest megyei városban az elmúlt 8 évben egyre rosszabb eredményeket értek el. Míg Wittinghoff 2010-ben például “csak” 60 százalékkal győzött (az akkori fideszes polgármester-jelölt 39 százalékot kapott), legutóbb, 2014-ben már 69 százalékkal választották újra, miközben a kormánypárti jelölt támogatottsága 27 százalékra esett.
Ráadásul míg 2010-ben a képviselő-testületi helyek többségét meg tudta szerezni Budaörsön a Fidesz (14-ből 8-at), 2014-ben ezen az arányon jelentősen rontottak: már csak 3 helyet nyertek, míg 10 képviselőjével a Wittinghoffot is indító Budaörs Fejlődéséért Egyesület szerzett kétharmadost bőven meghaladó, 71 százalékos többséget - emlékeztet a portál.