Az Európai Parlament felkéri Magyarországot, hogy tartsa tiszteletben a macedón igazságügyi rendszert és jogállamiságot, értékelje újra a Nikola Gruevszki számára nyújtott menedékjogot, és indítsa meg Szkopjének történő kiadatását. Egyben felszólítja a magyar hatóságokat, hogy bocsássanak rendelkezésre minden releváns információt és szükséges magyarázatot a Gruevszki-ügyről. Többek között ez áll a Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaságról szóló idei jelentésben, amelyet csütörtökön fogadott el a képviselő-testület.
A Nikola Gruevszkivel kapcsolatos paragrafusok szocialista EP-képviselők és Judith Sargentini zöldpárti EP-képviselő javaslatára kerültek be a szövegbe. Az elfogadott módosítások szerint Magyarország beavatkozott Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság belügyeibe, valamint semmibe vette az ország igazságszolgáltatását és jogállamiságát azzal, hogy titkos diplomáciai segítséget nyújtott a volt kormányfőnek a hazájából való elmenekülésre. A képviselőtestület ezzel kapcsolatban leszögezi azt is, hogy a macedón bíróság alapos és átlátható jogi eljárást követően ítélte két év börtönbüntetésre Nikola Gruevszkit a hatalommal való visszaélés miatt. Az Európai Parlament “arra ösztönzi a különleges államügyészt és a bíróságokat, hogy zárják le a politikai és bűnügyi törvénysértésekkel kapcsolatos, folyamatban lévő ügyekre vonatkozó vizsgálataikat, és a felelősöket állítsák bíróság elé”.
Johannes Hahn bővítésért felelős európai biztos a jelentésről tartott szerda éjszakai vitában a Gruevszki-ügyre utalva kifejtette: Macedónia haladást ért el a jogállamiság érvényesítése terén, és a tagállamoknak együttesen kell támogatniuk ezt a folyamatot. “Soha nem volt nagyobb szükség arra, hogy az Európai Unió egységet mutasson és egységesen harcoljon az alapvető elvek és értékek betartatásáért” – tette hozzá az osztrák politikus, aki egyébként az Európai Néppárt (EPP) egyik alelnöke.
A jóváhagyott EP-jelentés üdvözli az ország demokratizálásában elért eredményeket és a reformok folytatására buzdítja a döntéshozókat. Nagyra értékeli a fékek és ellensúlyok rendszerének visszaállítását és a jogalkotási reformra irányuló stratégiát, amelynek célja többek között az igazságügyi függetlenség megteremtése Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaságban. Arra ösztönzi a nyugat-balkáni országot, hogy erősítse tovább az igazságszolgáltatást, a jogállamiság tiszteletben tartását és a tömegtájékoztatás szabadságát.
A parlament továbbra is aggasztónak találja a széleskörű korrupciót, és kifogásolja, hogy a magas szintű korrupciós ügyekben kevés bírósági ítélet született. Egyúttal azonban üdvözli a korrupció megelőzése terén elért kezdeti eredményeket.