Elérkeztünk egy pontra, amikor a magyar kormány Európa leginkább problematikus gaztevőjének szerepét vette fel – állítja Thomas O. Melia.
Melia, mint a Transzatlanti Demokrácia Munkacsoport Irányító Bizottságának tagja gyakori látogató volt Magyarországon hosszú éveken át mint civil aktivista, és 2010 és 2015 között mint az Egyesült Államok helyettes államtitkára. A diplomata a 168 órának adott interjút, amiben Magyarország nemzetközi helyzetéről is beszélt.
Szerinte a magyar állam a jelenlegi kormány irányítása alatt továbbra is úgy viselkedik, mint a leggyengébb láncszem a nyugati szövetségesi rendszerben. Kezdve a még mindig titkos paktummal, amelyet az Orbán-kormány a Roszatommal kötött, és amellyel megsértette az uniós közbeszerzési szabályokat, és Oroszország befolyását erősítette a Paksi Atomerőműben (és így az európai energiahálózatban) a nyugati alternatívák rovására.
„Magyarország folyamatosan akadályozza a NATO együttműködését Ukrajnával is. Szijjártó Péter a múlt héten Brüsszelben megismételte ezt a politikai blokkolást, majd ezen a héten Oroszország fokozta az Ukrajnával szembeni katonai agresszióját az Azovi-tengeren lévő Kercsi-szoros erőszakos katonai blokádjával” -mondta Melia. (Igaz, Szijjártó a nyilvános orosz agresszió után kénytelen volt Ukrajna mellé állni – a szerk.)
Az egykori helyettes államtitkár a magyar korrupciós helyzetre is kitért. Úgy gondolja, hogy az uniós forrásokkal való nagy visszaélések egyértelműen a miniszterelnök családját és belső körét gazdagítják – ám hiába nem foglalkoznak most ezzel a felülről kontrollált hatóságok, a visszaélések előbb vagy utóbb mindenképp napvilágra kerülnek.
„Lehet, hogy lesz egy szép kertes dácsája Oroszországban vagy Kazahsztánban, azokon a helyeken, amelyeket annyira csodál” - jegyezte meg Thomas O. Melia, hozzátéve, hogy Orbán üzletei partnereinek komolyan kell aggódniuk a jövőjükért Európában.
A diplomata – mint a PEN íróklub washingtoni vezetője – a CEU ellehetetlenítésére tett kormányzati törekvéseket is nemzetközi botrányként értékeli, mint mondta, amerikai kollégái is aláírták az egyetem kiűzése ellen tiltakozó nyílt levelet. A Meliával készített interjút teljes terjedelmében itt olvashatja el.