ENSZ;Szijjártó Péter;migráció;Bukarest;

Illusztráció

- Románia csatlakozik az ENSZ migrációs csomagjához

Klaus Iohannis szerint az ENSZ terve nem bátorítja a migrációt, és új menekültjogok helyett csak ötleteket ad a bevándorláspolitika alakításához. A magyar kormány egy pontját sem fogja betartani – igaz, ezt nem is várja el tőlük senki.

Klaus Iohannis román államfő jóváhagyta a bukaresti kormány javaslatát, hogy Románia csatlakozzék az ENSZ globális migrációs csomagjához, amelyet december 10-11-én Marokkóban fogadnak el - közölte szerdán a román elnöki hivatal, a bejelentést pedig az MTI is idézi.

A kormány által kidolgozott, és immár az államfő által is jóváhagyott memorandumban Bukarest úgy értékeli, hogy az elfogadás előtt álló ENSZ-csomag nem bátorítja a migrációt, nem hoz létre új jogokat, hanem ihletforrásként összegzi azokat a jó megoldásokat, amelyekre az államok migrációs politikájukat alapozhatják.

Azt is leszögezik hogy a globális migrációs csomag nem egy jogilag kötelező érvényű dokumentum, így tiszteletben tartja azt, hogy minden államnak szuverén joga saját hatáskörben dönteni bevándorlási feltételeiről, a nemzetközi joggal összhangban, továbbá nem irányoz elő pénzügyi hozzájárulást sem a csatlakozó országok számára.

Az ENSZ-csomag az érintett országok együttműködését célozza a törvényes migráció terén, "erősítendő a migráció és a migránsok hozzájárulását a fenntartható fejlődéshez" - olvasható a memorandumban.

A román dokumentum felidézi hogy az utóbbi másfél évben Románia a csomag kidolgozásának minden szakaszában részt vett, és kiegyensúlyozott, az Európai Unió egységes fellépését szorgalmazó álláspontot képviselt. Hangsúlyozzák, Románia mindvégig ragaszkodott ahhoz, hogy a csomag rendelkezéseit ne tegyék jogilag kötelezővé, tartsák tiszteletben az államok szuverenitását, és tegyenek különbséget a törvényes és törvénytelen migráció, a menekültek és migránsok között.

A csomag  –  ide kattintva angolul olvasható – egyébként 23 pontban foglalja össze a migrációval kapcsolatos helyi és globális teendőket: többek között hangsúlyozza, hogy

  • elsősorban a származási országban kell rendezni azokat a problémákat, amik a migránsok elvándorlásához vezetnek

  • biztosítani és tisztelni kell a menekültek, vándorlók emberi jogait a migráció minden fázisában, és törekedni kell kiszolgáltatottságuk csökkentésére

  • javítani kell a reguláris, tehát legális migráció feltételein

  • el kell ismerni az egyes államok migrációval kapcsolatos érdekeit, és ki kell mondani, hogy a társadalmak gazdasági- nemzetiségi változásai és a migráció kölcsönösen hatással vannak egymással,

  • olyan feltételeket kell teremteni, amik között a bevándorlók gazdagíthatják a befogadó országot, mind kulturális, mind gazdasági értelemben.

  • A menekültügyi őrizet maradjon a végső eszköz a hatósági eljárás során

Hiába nem kötelező, a magyar kormánynak úgy érezte, hogy szükséges tiltakoznia az ENSZ elképzelései ellen: Szijjártó Péter szerda délelőtt, Genfben leszögezte, hogy a globális csomag egyetlen pontját sem fogják betartani, mert migrációra inspirálnak ahelyett, hogy a folyamatok megállítását tűzné ki célul.

 Ihoannis és Szijjártó ezek szerint valami egészen mást olvasott, vagy teljesen eltérően értelmezték ugyanazokat a javaslatokat.

Bár egy pontot sem tartunk be, a külügyminiszter a következő pillanatban már arról beszélt, hogy van egy-két téma, amivel a kormány együtt tudna működni a Nemzetközi Migrációs Szervezettel (IOM): ilyen például az elűzött közel-keleti keresztény közösségek hazatérésének segítése és az embercsempészet elleni küzdelem is.

Valamennyiüket csoportosan vagy előzetes összeesküvés alapján elkövetett tiltott határsértéssel gyanúsították meg.