A jövő év végéig biztosít a kormány 12 ezer forint értékű tüzelőt a júliusi kormányhatározat alapján október 15-ig igényt benyújtóknak - erősíti meg a Magyar Közlöny legfrissebb száma Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) elnökének a szombati Népszavában megjelent nyilatkozatát.
A kezdőidőpontról a határozat nem közöl pontos dátumot. Eszerint most az önkormányzatok először a helyi viszonyok figyelembe vételével kialakítják az elosztás módját és feltételeit, majd ki kell adjanak egy támogatói okiratot. Az illetékes Belügyminisztérium (BM) ezt követő 15 napon belül a helyhatóságnak egy összegben folyósítja a település igénylői alapján járó összeget.
Schmidt Jenő ugyanakkor nem tanácsolta senkinek, hogy most télen lásson neki tűzifát keresni, mert immár aligha kapható jó minőségű. Inkább mindenkinek azt javasolta, hogy a kedvezményt valamikor a következő téli szezon előtt érvényesítse.
Ezzel ugyanakkor az a gond, hogy egy átlagos családi ház téli tűzifaköltsége már az utóbbi hónapokban is jóval nagyobb mértékben emelkedett a megítélt 12 ezer forint kedvezménynél, és a drágulás szakértők szerint - például pont az állami akció nyomán - lanyhulni biztos nem fog. Vagyis a várakozás még tovább csökkenti a kedvezmény értékét. Mindazonáltal már most jelentős késedelmet szenvedett a kabinet által a mostani téli szezon elejére ígért támogatás.
A kormányhatározat - az előzmények tükrében váratlanul - azt is világosan tisztázza: a szállítás költségeinek biztosítása a támogatásban részesülőt terheli. Eddig ez másként állt. A júliusi határozat csak annyit rögzített, hogy a tüzelőt természetben kell biztosítani és a kiszállításra nem adnak pénzt; ennek körítéseként Kovács Zoltán akkori kormányszóvivő az MTI-nek úgy fogalmazott, hogy az önkormányzatok gondoskodnak a háztartásonként 12 ezer forint értékű tüzelőanyag biztosításáról. Ezt mindenki - többek között a TÖOSZ is - úgy értelmezte, hogy a termékeket a helyhatóságoknak saját költségen kell kiszállítaniuk. Schmidt Jenő lapunknak már augusztusban rögzítette:
Hírünkre a rákövetkező kormányinfón Gulyás Gergely kancelláriaminiszter is reagált: miután elvetette a TÖOSZ készpénzes támogatásra vonatkozó javaslatát, leszögezte, hogy az önkormányzatok a termékeket összességében rendelik meg és utána adják oda az igénylőnek.
Ehhez képest a mostani határozat a TÖOSZ bón-javaslatának elfogadását tükrözi. Eszerint az önkormányzatoknak le kell szerződniük a tüzelőanyag-kereskedőkkel, ahol a lehetőség legkésőbb 2019. december 15-ig vehető igénybe. Vagyis egy adott polgármesteri hivatal papírját csak a velük konkrétan megállapodott telep fogadja be.
Az eladott termékek ellenértékét a vállalkozó legkésőbb a jövő év szilveszteréig kapja meg a helyhatóságtól. Schmidt Jenő nem tartott ezzel kapcsolatos visszaélésektől, de arra nem vállalt garanciát, hogy papírját senki se fogja idejekorán pénzzé tenni.
Bár az üggyel kapcsolatos megkeresésünkre a BM a múlt héten se reagált, stimmel Schmidt ama tájékoztatása is, hogy a várakozásoknál jóval kevesebb jelentkezés futott be. Míg ugyanis a KSH legalább 800 ezer szilárd tüzelővel fűtő családot tart nyilván, a határozat mellékletének településenkénti adatai szerint egész pontosan 372 120 háztartás nyert jogosultságot. Így az akció közpénzigénye 12 ezrével számolva 4,46 milliárd forint. Pogácsás Tibor, a BM önkormányzati államtitkára október elején lapunknak még tízmilliárd körüli szükségletet valószínűsített. A támogatáshoz szükséges költségvetési forrásból 2 milliárdot az Országvédelmi Alapból, a fennmaradó összeget pedig a helyi önkormányzatok működési célú kiegészítő támogatásaiból csípik le.
A kormány a lehetőséget a még a választások előtt fogant téli rezsicsökkentés - pontosabban tavaszi 12 ezres számlakedvezmény - nyomán biztosította, miután felhívtuk a figyelmet, hogy az első hullámból az Orbán-kabinet megint kifelejtette a hazai családok szilárd tüzelővel fűtő, jellemzően szegényebb negyedét.
A kissé megkésett választási akció keretében - legalábbis a BM-től az önkormányzatoknak belső levelezésben szétküldött igénylőlap tanúsága szerint - 12 ezer forint értékű tűzifát, szenet, palackos vagy tartályos pb-gázt, fűtőolajat, illetve pellet/brikettet lehetett igényelni. Schmidt Jenő októberi tájékoztatása szerint az igénylők 60 százaléka fát, 35 százaléka szenet igényelt, a fennmaradó 5 százalék pedig a többi lehetőség között oszlott meg.
A közölt tételes táblázat elemzése szerint a legtöbben, 2113-an Hajdúböszörményből nyertek jogosultságot. A második Debrecen, a harmadik Kecskemét. Ha a fővárost nem külön kerületenként vették volna lajstromba, a negyedik 1816-tal Budapest lenne.
Hajdúböszörmény - 2113 25,4 Debrecen - 2001 24 Kecskemét - 1832 22 Budapest* - 1816 21,8 Nagykőrös - 1687 20,2 Miskolc - 1594 19,1 Ózd - 1378 16,5 Pécs - 1375 16,5 Hódmezővásárhely - 1335 16 Szentes - 1234 14,8
* a kerületi adatok összege Forrás: Magyar Közlöny, Népszava-számítás