Törökország;Recep Tayyip Erdogan;Nyílt Társadalom Alapítvány;

- Erdogan is elüldözte a Nyílt Társadalom Alapítványt

Sorra érik őket a támadások a török kormány részéről, egy alapítójuk pedig már börtönben ül.

Befejezi törökországi működését a Nyílt Társadalom Alapítvány (OSF) - írja a Reuters. Az OSF ezt hétfőn jelentette be, azt követően, hogy Recep Tayyip Erdogan török elnök a nemzetek megsemmisítőjeként jellemezte az azt alapító Soros Györgyöt, vagy ahogy ő fogalmazott, "a híres magyar zsidót". 

Alaptalan támadások sorozata érte az alapítványt, és mint írják, ez mára végleg ellehetetlenítette munkájukat az országban.  Az egyik ilyen támadás például egy a belügyminisztérium által elrendelt nyomozás, ami az isztambuli Gezi parkban 2013-ban történt tüntetéssorozat szervezését próbálja az OSF-hez kötni. Ennek kapcsán

az OSF egyik törökországi alapítóját, Hakan Altinay-t tíz nappal ezelőtt letartóztatták, 12 másik civillel együtt.

A vád ellenük, hogy támogattak egy már letartóztatott polgárjogi aktivistát, Osman Kavalát, akivel együtt az isztambuli megmozdulásokat szervezve akarták megdönteni a török kormányt.

Korábban már az Erdogannal igen jó kapcsolatot ápoló Orbán-kormány is elérte a "Stop Soros" törvénycsomaggal, hogy a Nyílt Társadalom Alapítvány bezárja magyarországi, budapesti irodáját, és távozzon az országból.

Milliók követelték a demokráciátA 2013-as tüntetések annak kapcsán kezdődtek, hogy Erdogan akkori kormánya a népszerű isztambuli Gezi park helyén egy egykor állt laktanya újraépítéséről hozott döntést. Először környezetvédők vonultak utcára, majd kegyetlenül összeverte őket a rendőrség. Így végül a szólásszabadságért, a szabad gyülekezési jogért, és általában minden, Erdogan által elvett szabadságjogért kiálló országos tüntetés-, illetve sztrájk-sorozattá nőtte ki magát a megmozdulás. Egyes becslések szerint csak Isztambulban 7,5 millióan személyesen is részt vettek a demonstrációkban, és Törökország-szerte további 3,5 millióan tették ugyanezt. A tüntetők az ekkor zajló New York-i Occupy mozgalom jelszavait visszhangozva a demokrácia mellett is kiálltak. Közülük 22-en vesztették életüket a hatósági fellépésnek során, megsérültek vagy 8 ezren, és letartóztatásba kerültek közel 5 ezren.

Előbb lemondásra szólította fel pártjának bíróság által is elítélt elnökét, Liviu Dragneát, majd őt próbálták eltávolítani posztjáról. Múlt héten még helyén maradt, most távozik Stanescu.