;

Moszkva;elfogás;fegyverkereskedők;

Képünk illusztráció

- Moszkvának adta ki a  Budapesten elfogott fegyverkereskedőket a kormány, noha az amerikai szolgálatok kapták el őket

Az orosz kereskedőket akkor kapták el, amikor honvédségtől leselejtezett gépágyúkat akartak elpasszolni egy feltételezett drogkartellnek. Kiadatásukkor a magyar állam két tűz közé került.

Megdöbbentő fegyverbizniszről és az ebből következő diplomáciai fiaskóból számol be rendkívül részletesen, bizonyítékok bemutatásával a Direkt36. 

Cikkük szerint 2016-ban az amerikai Kábítószer-ellenes Hivatal  (DEA) olyan orosz fegyverkereskedőket húzott csőbe Budapesten, akik könnyű -és nehézfegyverzetet adtak volna el egy mexikói drogkartellnek. A nepperek konkrétan tankelhárító rakétákat, gépágyúkat, gépkarabélyokat és pisztolyokat kínálgattak a mexikói vevőknek, akik valójában fedett amerikai ügynökök voltak.

Az orosz kereskedők – Vlagyimir Ljubisin és azonos nevű fia – egy magyar cégen keresztül szerették volna eladni a javarészt honvédségtől vásárolt inkurrens, azaz leselejtezve beszerzett arzenált. Az sem érdekelte őket különösképpen, hogy a vevő bevallottan amerikai hatósági helikopterek ellen keresett ütőképes fegyverzetet, sőt, megegyezés részeként ők maguk is beszálltak volna a kartell európai kokainterjesztési hálózatába.

A feleket egy török üzletember hozta össze – 2016 novemberében pedig megtörtént a „termékbemutató” is egy Budapest környéki raktárban. A nagy üzlet helyett azonban az oroszokra a TEK kommandós csapata várt, elfogásukat pedig a csapdát is állító DEA irányította. 

Az ügy gyanúsítottjait letartóztatták, ám a bonyodalmak csak itt kezdődtek - írja a tényfeltáró portál; míg a török fél amerikai kiadatása pillanatokon belül megtörtént, az oroszok előbb menekültkérelmet adtak be Magyarországon, aztán az orosz állam is kérte kiadatásukat. A magyar állam két tűz közé került diplomáciai értelemben, végül pedig a keleti oldalt választotta.

Hogy ennek milyen következményi lettek, és mi vár az orosz nepperekre, az kiderül az eredeti cikkből, melyet teljes terjedelmében ide kattintva olvashatnak el. 

A települések néhány év alatt újratermelték korábbi tartozásaik egy részét. A gazdasági adatok ráadásul egyre nehezebben megismerhetők.