Utazásnál vagy kulturális intézményekben sehol nem számít nagycsaládosnak a két gyermekét egyedül nevelő szülő, ha jegyet vagy belépőt kell venni – panaszolta egy hat éve két gyermekéről özvegyen gondoskodó asszony az Egyszülős Központ csütörtöki műhelykonferenciáján a humántárca helyettes államtitkárának.
Beneda Attilának nem voltak érdemi válaszai arra a felvetésre, hogy ha egy pár nevel három gyereket, akkor mindegyikükre másfél csemete jut, de aki egyedül marad valami miatt, sokkal nehezebb helyzetben van, hisz neki kell gondoskodni mindegyik gyermekéről. A családpolitikáért felelős vezető felsorolta a kormány sokszor hangoztatott lépéseit a családi adókedvezménytől a csok sikeréig, még büszkélkedett is az alanyi jogon járó ellátások visszaszorulásával, sikernek állítva be, hogy a biztos jövedelemmel rendelkező középosztályt célozzák meg a lépéseik. Nem említette ugyanakkor, hogy a KSH felmérései szerint a szegénység és társadalmi kirekesztődés kockázatának kitett háztartások több mint fele az egyszülős körből kerül ki, s csak egy félmondatban ismerte el, hogy nagyon kevés intézkedés érinti kiemelten a gyermeküket egyedül nevelő szülőket.
Márpedig 300 ezer egyszülős családban most félmillió gyermek él Magyarországon, a tágabb családot, rokonokat is beleértve legalább egymillió magyar életét befolyásolja, hogy miként tudnak boldogulni – hangsúlyozta Nagy Anna, a központ vezetője. Monostori Judit összefoglalójából azonban kiderült, hogy a fejlett országok többségében hozzánk hasonlóan toporognak a kormányok, amikor a társadalomnak erről a szeletéről kellene gondoskodniuk, abban azonban kilógunk a sorból, hogy nálunk a legnagyobb a szakadék a gyermektelen és a gyermeket vállaló családok jövedelmi helyzete között.
A KSH Népességtudományi Kutatóintézetének főmunkatársa szerint az egyedül élő szülők és gyermekeik anyagi biztonsága jelentősen javulna, ha be lehetne hajtani az elmaradt tartásdíjakat a másik szülőn, de a magyar jogszabályok minimális lehetőséget adnak erre. A gyámhivatal nálunk is megelőlegezheti a tartásdíjat, de ezzel a lehetőséggel csak 12 ezer gyereknél élt a hatóság, s ők is csak minimális összeget, 8600 forintot kapnak – sorolta Monostori Judit a hazai helyzetet, szembeállítva Izland vagy Hollandia gyakorlatával, ahol külön szervezetet hoztak létre az elmaradt tartásdíjak beszedésére.
Az Egyszülős Központ egyik legsikeresebb szolgáltatása az ingyenes jogi tanácsadás. A munkában önkéntesként résztvevő Sándor Éva családjogi ügyvéd az előbbi gondolatot folytatva sikeres példaként említette azt a több nyugat-európai országban elterjedt gyakorlatot, hogy ha valaki nem teljesíti a kötelességét a gyerekével szemben, egyszerűen bevonják a jogosítványát.
A konferencia résztvevői egyetértettek abban, hogy az Egyszülős Alapítványhoz hasonló civil szervezetek és segítőik sokat tehetnek, hogy megkönnyítsék ezeknek a családoknak az életét, de speciálisan nekik szóló kormányzati lépések nélkül nem lehet érdemi változás ennek a nagy társadalmi csoportnak az életében.